Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Müslüman terörist damgası yedi ve hayatı karardı

13.08.2011 02:23
İsveç'in büyük ayıbı 10 yıl hapis yatmasına neden oldu.

ATİLA ALTUNTAS/STOCKHOLM

İsveç'te 'Müslüman terörist' damgası yüzünden sınır dışı edilen ve ülkesinde 10 yıl hapis yatan Mısır'lı Ahmed Agiza'nın suçsuz olduğu ortaya çıktı.

10 yıl sonra, İsveç yönetimi tarafından tüm hakları iade edilen Ahmed Agiza, tekrar İsveç'e dönme hazırlıkları yapıyor. Agiza, İsveç'ten 3 milyon kron tazminat almaya da hak kazandı. İsveç'in Värmland bölgesinde yaşayan 6 çocuk babası Ahmed Agiza'nın hayatı 10 yıl önce karardı. Ahmed Agiza'nın isimi Amerikan gizli servisi CIA tarafından 2001 yılında, 'Müslüman terörist' listesine alınarak İsveç devletine bildirildi. Bunun üzerien İsveç, Agiza'nın ülkedi bütün haklarını iptal ederek Mısır'a teslim etti. CIA ve İsveç'in baskısı sonucu Mısır'da 10 hapis yatan Ahmed Agiza'nın suçsuz olduğu ortaya çıktı.

Kocasının 10 yıl sonra aklanarak hapisten çıkmasına çok sevindiğini belirten Ahmed Agiza'nın eşi Hanan Attia, 6 çocuğu ile birlikte tekrardan eşine kavuşacağından dolayı mutlu olduğunu söyledi.10 yıl içerisinde kendisine destek olan tüm insanlar ve kuruluşlara teşekkür eden Attia, özellikle ilk günden itibaren eşinin suçsuz olduğunu ispat etmek için, çok büyük çaba harcayan sivil toplum kuruluşları Amnesty ve Civil Rights Defenders 'e minnettar olduğunu belirtti.

 Öte yandan Mohammed Alzery isimli Mısırlı'nın da Ahmed Agiza ile aynı kaderi paylaştığı öğrenildi. CIA'nın 'terörist' listesine eklediği Alzery de İsveç tarafından ülkesine teslim edilir. Mısır da 10 yıl hapis yatan Mohammed Alzery'nin de suçsuz olduğu belirtildi. Alzery de İsveç devletinden 3 milyon kron tazminat kazandı. 

Kaynak:
Bu haber toplam 2492 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri