Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MÜSLÜMANIN EN AZ YAPTIĞI ŞEY?

31.12.2010 00:45
İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen 'Kültür haftası' na katılan Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, Müslümanın yaptığı en az şeyi söyledi

ATİLA ALTUNTAS/STOCKHOLM

İsveç’in başkenti Stockholm’de, Vårbygård İslam gençlik Federasyonunun organize ettiği, 7 günlük ‘’Kültür Haftası’’ programına Türkiye’den ünlü isimleri ağırladı. Programın ilk üç gününde her gün ayrı ayrı konferans veren ünlü Gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak’tan sonra, son dört günde konuşmacı olarak İslam tarihçisi Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan, Vårbygård İslam gençlik Federasyonu başkanı Galip Bozkurt, 5 yıldır Noel tatilinde Türkiye’den dalında uzman akademisyen ve önemli şahsiyetleri getirterek, burada yaşayan insanımıza hizmet etmeye çalışıyoruz’’ dedi. Bundan sonrada her Noel tatilinde program yapacaklarını belirten Bozkurt, ‘’Kültür hayata yansıyan değerler birikimidir. Canlı, doğal, şeffaf, tanımlayıcı ve toplayıcı bir dinamiktir. Hissiyatı ve şahsiyeti farklı, güçlü ve zinde kılan aksiyoner bir gerçektir. İnsanlarımızın ve gençlerimizin öz değerlerini bilmesi ve yaşaması, değişen dünya bulundukları toplum içerisinde öz kültürünü koruması ve sürdürebilmesine katkı koymak için bu programları yapıyoruz’’ Şeklinde konuştu.

MÜSLÜMANLAR GEZMİYOR!

Vårbygård İslam gençlik Federasyonu başkanı Galip Bozkurt’un kısa konuşmasından sonra kürsüye davet edilen, otuzu aşkın tarih kitabı ile tarihe yeni bir perspektif kazandıran, 200 aşkın ilmi makalesi olan Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, Dünyada Müslümanların az seyahat ettiğini söyledi. Prof. Sırma, “. Mesela İsveç’te yaşayan ve burada beni dinleyenlerin çoğu Kululu. Yav kardeşim! Kulu’da ne var. Tamam git! Kulu’da güzel. Ama, imkanlarınızı kullanın başka ülkelerde gidin gezin. Kitaplardan öğrendiğimin iki mislini gezerek öğrendim. Firavun’un sarayından kalma sütunu gördüm. Çok büyüktü. İnsan yanında bir böcek kadar küçük kalıyordu. Firavun o cesaretle, Hz. Musa’nın karşısına çıkmıştı. Piramitler çok ilginçti. Ayrıca yaşadığınız toplumda Müslüman olarak farkınızı ortaya koyun. Zira bugünlerde Aralık’ın 24-25 bunların bayramı ve hediyeleşirler. Siz komşunuza, iş arkadaşınıza yâda bir tanıdığınız İsveçliye bir hediye aldınız mı? Almanız lazım. Çünkü size karşı daha nazik olurlar, kalpleri yumuşar ve sizin hakkınızda düşünceleri değişir’’ Şeklinde konuştu.

ABDÜLHAMİT HAİN DEĞİLDİ!

Tarih ilmi müspet ilimler diye bilinen matematik, fizik, kimya gibi ilimlerin önünde gelir ve tarih ilmini bilmeyen milletler, başkaları tarafından sömürülmeye mahkûmdurlar’’ diyen Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, ‘’ Gençlik yıllarımda, yani üniversitede okuduğum yıllarda Üstad Necip Fazıl’ın “Ulu Hakan Sultan Abdülhamid” adlı eseri bana ve o dönemde yetişen birçok kimseye büyük bir tesir etmişti. Doktora yapmak üzere Paris’e gidince Sultan Abdulhamid’i araştırmak istedim. Sultan Abdülhamid Kızıl Sultan mıdır? Ulu Hakan mıdır diye?.. Ben o merakla girdim bu işe. Doktorayı onun için aldım. Bütün araştırmalarımı dokümanlara, arşiv belgelerine dayandırdım. Sultan Abdülhamid`in gayesi Müslümanların birliğini sağlamak, batıya karşı kendisini korumaktı. Ama Abdülhamid düşmanları bunu sevmediği için, bunu istemediği için Abdülhamid düşmanlığı yaptılar ve hâlâ da yapıyorlar. Abdülhamid hakkında biraz kanaat sahibi olduktan sonra şunu diyebilirim; Osmanlı devletinin birincisi olmasa da ikinci veya üçüncü büyük sultanıdır.’’ Dedi.

Müslümanların Tarihi diye 6 ciltlik bir kitap yazdığını ve 4 cilti bitirdiğini söyleyen Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma,’’Kitabımı ‘’İslam Tarihi’’ diye yazmıyorum. Çünkü ortada olan tarih, İslam dininin tarihi değil! Ortada olan, yani okumakta olduğumuz tarih, İslam`ın tarihi değil, Müslümanların tarihidir. Açın bu kitapları bakın, İslam dini böyledir, İslam dini şöyledir diye anlatmaz. Müslümanlar şöyle şöyle yaptı, Müslümanlar şu, şu savaşları yaptılar... Yani anlatılan Müslümanların yaşamlarıdır. Böyle olduğu için ben diyorum ki, bu isim değişmelidir. Muhtemelen bunu yine bu fakir düşündü. Yazmakta olduğum kitabın adını Müslümanların Tarihi koydum.’’ Şeklinde konuştu.

KAPLAN: ÇOCUKLARIMIZI İYİ YETİŞTİRMELİYİZ

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’nın konuşmasından sonra kürsüye davet edilen İsveç Yeşiller partisi grup sözcüsü ve milletvekili Mehmet Kaplan, Dinleyenlere önemli mesajlar verilirken, ‘’Çocuklarımızın iyi eğitim almalarını sağlamalıyız ve bunun için elimizden geleni yapmalıyız' Dedi. Anne ve babalara çok iş düştüğünü belirten Kaplan, 'Ben buraya gelmeden önce öğrendim. Bu gün Stockholm'ün 27 ayrı bölgesinde, gece yürüyüşü yapılacak. Bu yürüyüşe aileler, gençler katılacak. Amaç, 'Mahallemiz ne kadar güvenli, bizim bölgemizde gençler ne ile uğraşıyor, vb) gibi sosyolojik olarak hayatta birebir karşılığı olan sorunları yerinde tespit etmek. Acaba bundan kaçımızın haberi var. Mahallemizde neler oluyor. Biz bu yürüyüşlere katılıyor muyuz? Eğer burada kalıcıysak ve çocuklarımızın geleceğini düşünüyorsak bunları sorgulamamız lazım ve daha katılımcı bir toplum olmalıyız’’ Dedi.

7 gün boyunca Gönlün Teli Müzik gurubunun söylediği ezgiler, türküler ve ilahilerle moral bulan dinleyiciler bayanların evlerinden yapıp getirdikleri, Türk yemek ve tatlılarla beraber  yiyerek hoşça vakit geçirdiler.
 

Kaynak:
Bu haber toplam 3060 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri