Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Müslümanlar için soykırım istedi!

27.06.2012 14:51
Müslümanlar için soykırım isteyen Avrupalı politikacı!

Kantonu politikacısı Alexander Müller , camilere karşı saldırı isteyen tweetler atınca, savcılık harekete geçti. Müller hakkında İsviçre Ceza kanununda yer alan soykırımı düzenleyen maddelere muhalefetten soruşturma açıldı.

Müller, önceki gün attığı bir tweette , Almanların Yahudi soykırımını kastederek, "Belki bir kristal gece daha yapmak gerekiyor; ama bu kez camilere" dedi. Müller'in tweeti bir anda İsviçre gündemine oturdu. Büyük eleştiri alan tweeti hemen silen Müller, buna karşın savcılık soruşturmasından kurtulamadı. Yahudi tarihinde Nazi soykırımın başlangıcı olarak kabul edilen kristal gece ifadesini kullanan SVP'li Müller'in evi savcılıkça arandı. Attığı tweetin izini bilgisayarından tam silememiş olan Müller'in suç delili Tweet polisçe tutanak altına alındı. Ayrıca sorgulanan Müller'e karşı savcılık, ırkçılık yapmaktan dava açmak için soruşturma başlattı. Camilere soykırım yapalım diyen Alexander Müller'i partisi SVP apar topar partiden ihraç etti.

'KRİSTAL GECE' NEDİR?
Almanca 'Kristallnacht' olarak yazılan 'Kristal Gece' 10 Kasım 1938 tarihinde Alman Naziler tarafından Yahudi ev, işyerleri ve sinagoglarına yapılmış kanlı ve ölümcül saldırılara verilen ad olarak biliniyor. Pogrom (katliam/kıyım) gecesi ya da Kasım pogromları olarak da anılır. "Kristal" adı, saldırıdan sonra sokakları kaplayan cam kırıklarının ışıltılarından esinlenerek verildi.

 

Bu haber toplam 2946 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri