Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mustafa Armağan Atatürk'ün sansürlenen sözlerini açıkladı!

24.04.2013 16:31
Ünlü tarihçi Mustafa Armağan Atatürk'ün Erzurum Kongresi'ndeki sansürlenen sözlerini açıkladı. Aramağan yıllarca Türk-Kürt kardeşliğinin saklandığı iddiasında da bulundu.k

Tarihçi-Yazar Mustafa Armağan’dan çarpıcı açıklamalar geldi. Kanal A’da

Siyaset Masası programında Bedrettin Uğur’a konuşan Armağan; Amasya protokolünün gizlenen maddesini ve Mustafa Kemal’in Erzurum kongresinde yaptığı ancak sonradan sansürlenen sözlerini açıkladı.

Armağan; Amasya Protokolü'nün gizlenen maddesini ve Mustafa Kemal Atatürk 'ün sansürlenen sözlerini açıkladı.

"Amasya protokolünün gizlenen maddesinde Türk-Kürt kardeşliğine vurgu yapılıyor ve Kürtlerin kendini geliştirmesinin önünün açılması kaleme alınıyor. Ancak bu madde yıllarca saklandı" diyen Armağan, Sultan Vahdettin ve Mustafa Kemal'in saklanan telgraflarında yazanları açıkladı:

"Erzurum kongresinin açılış konuşmasında Mustafa Kemal, ‘’padişah ile aralarında sırlar bulunduğunu ve bunu zaferden sonra açıklayacağını’’ söylüyor. Bu nutukta bulunmuyor, Genelkurmay’ın kasasından çıkan belgelerde var. Mustafa Kemal ile Sultan Vahdettin arasındaki telgraflarda kelimeler değiştirilmiş. Mustafa Kemal, telgrafta milli mücadeleye padişahın kendisini gönderdiğini söylüyor. Vahdettin de yurt dışına çıktıktan sonra ilk açıklamasında Mustafa Kemal’i kendisinin Anadolu’ya mücadele için gönderdiğini vurguluyor."

İŞTE MUSTAFA ARMAĞAN’IN YAPTIĞI O AÇIKLAMALAR:


Kaynak: ROTAHABER


 
Bu haber toplam 10768 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri