Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP Lideri Almanya'daydı

06.03.2011 05:31
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu gazeteci Mustafa Balbay için "CHP'yi tercih ederse memnun oluruz" dedi. Kılıçdaroğlu, seçimlerde kadın aday konusunda herkesi şaşırtacaklarını da söyledi.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 38 yılın ardından Bülent Ecevit'ten sonra Almanya'da organizasyon yapan ilk CHP lideri oldu.

Bochum'da 5 bin gurbetçiyle biraraya gelen Kılıçdaroğlu, sonrasında Düsseldorf'ta gazeteciler ve partililerle yemek yedi.

Burada soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Ergenekon sanıklarının milletvekili yapılması konusunda bir çalışmaları olmadığını söyledi.

Gazetecilerin Mustafa Balbay'ın "Bana CHP yakışır" sözünü hatırlatmaları üzerine, "Balbay'a seviniriz tabi, CHP'ye yakışır niye yakışmasın, bir basın emekçisi saygı duyduğum bir gazeteci, CHP'yi tercih ederse memnun oluruz" dedi.

Kılıçdaroğlu'na "Siz de Baykal gibi Ergenekon'un avukatı mısınız" sorusu da yöneltildi. CHP lideri "Benim öyle bir iddiam yok" cevabını verdi.

Kılıçdaroğlu seçimlerde 35'e yakın şehirde ön seçim yapacaklarını, Ankara, İstanbul ve İzmir hakkında henüz karar vermediklerini ve bazı belediye başkanlarına milletvekilliği için izin verebileceklerini de söyledi.

CHP lideri kadın milletvekili konusunda da herkesi şaşırtacaklarını ve kadın adayları olabildiğince seçilebilecekleri yerlerden göstereceklerini dile getirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu anadilde eğitim konusunda bir soruya "Ana dilide eğitimi olmaz, öğrenim olur. Ana dilde eğitim başladığında toplum bölünebilir zaten AB uygulamaalrında böyle birşey yok" cevabını verdi.

Bir gazetecinin "Bu sözlerle Güneydoğu’dan oy alabilecek misiniz?" sorusuna ise, "Vaad eden varsa ona versinler oylarını, takdir onlarındır" yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, davet edilmediği için Amerika'ya gitmediğini ancak bu ay sonu Faik Öztırak, Gülsün Bilgehan, Osman Korutürk ve Umut Oran'ın Amerika'ya giderek CHP'yi anlatacaklarını söyledi.

NTV-Ajanslar

Bu haber toplam 2066 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri