Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Köşk kararı için 3,5 saatlik zirve!

19.06.2014 00:33
Mustafa Balbay, Ekmeleddin İhsanoğlu ile ilgili kararın 3,5 saatlik zirve sonrasında alındığını söyledi.
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Kemal Kılıçdaroğlu'nun Eklemeddin İhsanoğlu ile 3,5 saat başbaşa görüştüğünü, kararında bu görüşme sonrası alındığını söyledi. Bazı CHP'lilerde adayın profiliyle ilgili kaygılarının olduğunu dile getiren Balbal, "Ekmeleddin İhsanoğlu CHP'nin değil Türkiye'nin yüzde 55'inin oy alabileceği bir adaydır" diye konuştu.
 
Mustafa Balbay, bugün Ankara'dan karayolu ile Samsun'a gelerek partisinin İl Başkanlığını ziyaret etti. Burada partililerle bir araya gelen Balbay, düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir basın mensubunun, muhalefetin ortak Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanan Ekmeleddin İhsanoğlu ile ilgili sorusuna cevap veren Balbay, şunları söyledi:
 
"Ekmeleddin İhsanoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı değil. CHP'nin, Türkiye’nin yüzde 55’inden oy alabileceği beklentisi, planlaması ve umuduyla aday olarak önerdiği bir kişi. Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye’nin hem iç hem dış politikada daha tatsız bir sürece sürükleneceğini düşünüyoruz. Zaten biliyorsunuz Musul’la ilgili yayın yasağı geldi. Orada olanları Türk halkının bilmesi istenmiyor. Neredeyse Türkiye’deki pek çok olayla ilgili de benzer bir tablo yaşanacak. O nedenle biz bu tablo karşısında 76 milyon insana hitap edebilecek bir yanıyla Nazım Hikmet’i Arapçaya çevirmiş bir yanıyla İslam Konferansı Örgütünde İslam ülkeleriyle hemhal olmuş, bir yanıyla batı ile ilişkilerini çok iyi kurmuş, bir yanıyla Suudi Arabistan’la ilişkilerini kurmuş, bir yanıyla da Bülent Ecevit’ten devlet nişanı almış bir kişiyi Türkiye’yi temsil edebilen bir kişi olur beklentisi içindeyiz."

"3.5 SAAT BAŞBAŞA GÖRÜŞTÜLER" 
 
CHP'de, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığı karşısında kaygılananlar olduğunu vurgulayan Mustafa Balbay, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Türkiye’nin laik Atatürkçü değerlerini özümsemiş insanların 'acaba nasıl bir tablo ile karşı karşıyayız. CHP böyle bir adayı önerecekse biz yıllarca bu değerler için mücadeleyi boşuna mı verdik' diye kaygılanan insanlar var. Ama ben Sayın Genel Başkanın, Sayın İhsanoğlu ile 3.5 saat baş başa görüştüğünü Türkiye’nin temel konuları üzerinde ortak yaklaşımların büyük ölçüde oluştuğunu biliyorum. Kendisi ile de konuştum. Bir Cumhuriyet Halk Partisi adayını değil Türkiye’nin yüzde 55’inden oy alabilecek bir adayı önerdik. Türkiye’nin 21’inci yüzyılda bu komşular yelpazesi içinde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin olabilecek en geniş uzlaşma ile geçirmenin arayışı içerisindeyiz. Sayın İhsanoğlu da bu arayışın bir yansımasıdır."
Bu haber toplam 1898 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri