Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mustafa Kurdaş: Bu suçu işlemekten şeref duyarız

08.07.2013 23:28
Milli Gazeteyi sansürcü ilan edenlere Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, tokat gibi cevap verdi.

Milli Gazete’nin bugünkü manşeti bütün Müslümanların heyecanla beklediği onbir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’in istismar edilmeden manasına uygun geçirilmesiyle ilgili atılan manşet birilerini yine rahatsız etti.  Milli Gazete’yi sansürcü ilan edenlere Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, rahatsızlığı olanlara tokat gibi cevap verdi.

Gazeteciler.com’da yayınlanan ‘Milli Gazete’den şok eden sansür!’ içerikli habere Milli Gazete’yi suçlamayı kendilerine adet haline getirenlere, Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, “Türkiye’de fikre bile sansür koyanlar Milli Gazete’yi sansürcülükle suçlayamaz. Teşhiri tabulaştıranlardan alkış bekliyor değiliz. Teşhiri blurlamak bize bir ‘suç’ olarak ithaf ediliyorsa eğer, bilinmeli ki Milli Gazete bunu yapmaya ve hem de ısrarla yapmaya devam edecektir” dedi.

AHLAKSIZLIK POMPALAYAN İNTERNET SİTELERİNİN BU YAKLAŞIMI BİZLERİ ÇOK ŞAŞIRTMADI

Mustafa Kurdaş, açıklamasına şu şekilde devam etti: “Milli Gazete’nin bugünkü manşeti bütün Müslümanların heyecanla beklediği onbir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’in istismar edilmeden manasına uygun geçirilmesiyle ilgiliydi. Son yıllarda Ramazan’ın eğlence ve hoş zaman geçirme ayı olarak takdim edilme gayretlerine dikkat çekilen manşetimizde konserler ve eğlence etkinlikleriyle Müslümanların Kur’an’dan, ibadetten uzaklaştırıldığı vurgusu yapılmıştı. Manşet haberimizde geçen sene Ramazan ayında çekilen bir fotoğraf da kullanıldı. Bir ilçe belediyesinin Ramazan etkinlikleri çerçevesinde pop şarkıcıların sahne aldığı, halayların çekilip horonların tepinldiği etkinliğin fotoğraf mini etekli görüntüler ve bir sanatçının omuzu buzlanarak/blurlanarak kullanılmıştır.

Sözkonusu fotoğraftaki blurlama işlemimiz bugün bazı internet haber sitelerinde “Milli Gazete yine yaptı”, “Bir değli, iki değil.. Milli Gazete’den şok sansür” gibi başlıklarla manşetlere çekildi. Teşhirciliği alışkanlık haline getirmiş olan ve ‘hit almak, tıklanmak için’ teşhirci ve yarı pornografik foto galeri oluşturarak ahlaksızlık pompolayan internet sitelerinin bu yaklaşımı bizleri çok şaşırtmadı.

Türkiye’de fikre bile sansür koyanlar Milli Gazete’yi sansürcülükle suçlayamaz. Teşhiri tabulaştıranlardan alkış bekliyor değiliz. Teşhiri blurlamak bize bir ‘suç’ olarak ithaf ediliyorsa eğer, bilinmeli ki Milli Gazete bunu yapmaya ve hem de ısrarla yapmaya devam edecektir. Zira ‘önce ahlak ve maneviyat’ şiarını benimseyen Milli Gazete, teşhircilikle mücadelesini birileri rahatsız olsa da kararlıkla sürdürecektir. Bütün kamuoyuna bu vesileyle bir kez daha ilan ediyoruz: Milli Gazete haber fotoğraflarındaki bu hassasiyetini her daim gösterecektir. Milli Gazete bu hassasiyetiyle hem 41 yıllık duruşuna, okurlarına ve bu milletin değerlerine, şehitlerine saygısını ortaya koymakta, hem de teşhirciliğe karşı köklü bir eleştiri yapmaktadır.”

 

İşte Gazeteciler.com imzalı o haberi…

Daha önce kadın heykelini, kadın güreşçinin kolunu mozaikleyerek sansürleyen Milli Gazete'nin bugün birinci sayfasından verdiği 'İşte Ramazan eğlencelerinden bir kesit' başlıklı haberin fotoğrafları blurlandı.

"BENZER GÖRÜNTÜLER BU YIL YAŞANMASIN"

Gazete, Ramazan etkinlikleri kapsamında verilen konserlerde kol kola halaylar çekildiğine işaret edip, 'Bu resim geçtiğimiz yıl Ramazan ayında İstanbul'da çekildi. Pop şarkıcısının sahne aldığı programda horonlar tepildi. Program sonunda ise belediye yetkilileri, şarkıcıya teşekkür edip çiçek hediye etti. Benzeri görüntüler bari bu yıl yaşanmasın..' ifadelerini kullandı.

ÇOCUK BACAKLARINI MOZAİKLEDİLER

Milli Gazete, ödül alan pop şarkıcısının açıkta kalan omuz kısımlarını bulurlarken, halay çeken kızların da bacaklarını blurlayarak yayınladı.

DAHA ÖNCE DE YAPMIŞLARDI

Milli Gazete yazı işleri daha önce de benzer işlere imza atmıştı.

Gazete 2012 Ocak ayında Edirne'deki "Özgür ve Çağdaş Kadın"heykelini çıplak olmamasına rağmen mozaikleyerek sansürlemiş ve manşetine taşımıştı.

Mayıs 2012'de ise 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerine damga vuran Kadın-erkek güreşihaberinde kadın güreşçinin kol ve bacaklarına mozaik uygulayarak sansürlemişlerdi.

Bu haber toplam 2038 defa okunmuştur
aferin
Fehmi AYAR
helal olsun Milli Gazeteye. neyani YALAN MI dedikleri? belediyler dikkat etmeliler
08 Temmuz 2013 Pazartesi 23:44
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri