Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MUSTAFA MANAF TALAS “SURİYE’YE DÖNECEĞİM”

17.10.2012 22:56
Tuğgeneral Mustafa Manaf Talas, Suriye’ye döneceğini ancak bundan önce bir takım hesaplarının olduğunu söyledi.

Tuğgeneral Mustafa Manaf Talas, Suriye’ye döneceğini ancak bundan önce bir takım hesaplarının olduğunu söyledi. Talas Suriye’ye hizmet edecek her türlü gayreti destekleyeceğini açıkladı. Özellikle muhalif safları bir araya getirecek ve ülkedeki çatışma dengesini bulmak için Hür Suriye Ordusu’nun daha fazla silahlandırılmasına yönelik çalışmalara destek vereceğini söyledi.

Suriye muhalif çevrelerinde Mustafa Manaf Talas’ın bayramdan sonra Suriye’ye döneceği ve savaşçıların safına katılacağına dönük haberler dolaşırken Talas, ŞarkulEvsat’a şu açıklamalarda bulundu: “Suriye halkını kurtarmak için dönmeyi hep düşündüm. Suriye’den çıkışımın tek nedeni tekrar dönmek içindi. Ancak bunun zamanlaması bazı etkenlere bağlı. Şartların uygun olması, yapılacak çalışmaların gerçekçi olması önemli. Yoksa kendi etrafımızda döner dururuz.” Talas açıklamasının devamında şunları söyledi: “Şartlar oluştuğunda ülkemi bu sistemden kurtarmak için döneceğim”

Dönüşünün gecikmesi konusunda ise Talas “Önemli hesaplar var. Bu adımları atmadan hiçbir şeye girişmek istemiyoruz. Sorunu halledecek projeleri düşünüyoruz” dedi.

Muhalif safların birleştirilmesi projelerine dair çıkan haberler için ise Talas “Doğrusunu isterseniz birleştirici her projenin içinde varım. Ancak önemli olan böyle bir çalışmanın olması. Sistemin düşürülmesine dönük belli bir strateji üzerine kurulu milli bir proje olmalı. Günübirlik, çıkarcı ya da sisteme vakit kazandırıcı olmamalı. Ciddiyetten uzak kısmi başarılara yönelik projeler yapılmamalı”

Birleşmiş Milletler temsilcisi Ahdarİbrahimi’nin “ateşkes” teklifine yorumu ise “İbrahimi’nin asıl başarısı sadece bayram için değil sürekli bir ateşkes sağlayabilmesine bağlıdır.” şeklinde oldu. Mustafa Manaf Talas, uluslararası gücün gönderilmesi için “Sanırım sistem buna hazır değil. Ancak savaşı durduracak her şeyin yanında varım” dedi.

Talas “Beşşar, sürekli, halkın hep yanında olduğu yalanını söylüyor. Madem öyle sokaklardan silahlarını, ordusunu, çetelerini çeksin. Bir defa ateşkesin olması demek başka bir gücün varlığını kabul etmek demektir. Bu da muhalifler için önemli bir şey. Muhaliflerin silahlı çeteler olmadığını sistem kabul ediyor. Öyle olsaydı ateşkesi kabul etmezdi.” dedi.

Talas konuşmasını şu sözlerle sürdürdü “Uluslararası her karar önemlidir ve Suriye’nin, muhaliflerin aynı zamanda Suriye halkının çıkarınadır. Krizin bir sarmala girmemesi, uzamaması ve karmaşık hale gelmemesi için önemli. İbrahimi’nin ateşkes düşüncesi ciddiyse 3 bin gözlemcinin Suriye topraklarına girmesi ve 15 gün içinde konumlarını almaları gerekir. Yok teklif üzerinde görüşülecek, çalışılacak ya da tartışma yapılacaksa tekrar 20 aydır devam eden noktaya geliriz. Biz askerler hep şunu deriz, en kötü karar kararsızlıktan iyidir.”. Mustafa Manaf Talas ülke içinde çatışma dengesinin sağlanması için muhaliflerin silahlandırılması gerektiğini söyledi. Suriye’deki muhaliflerin silahlandırılması konusunda kendisine bir koordinasyon görevi verileceği yönündeki soruya Talas şu cevabı verdi “Bunlar gizli şeyler. Ancak ülkemin ve halkımın hizmetindeyim. Hür Suriye Ordusunun konumunu güçlendirmek için elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım”.

El Şarkulevsat 17/10/2012 

Tercume Mir Veysel

Kaynak:
Bu haber toplam 3008 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri