Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Musul Şii milislerin eline geçerse mezhep savaşları kapıda

17.10.2016 15:06
Türkiye, Musul'a Şii milislerin hakim olması halinde oradaki Sünnilerle bir mezhep çatışması çıkması ihtimalinden dolayı operasyona katılma konusunda ısrarcı davranıyor.

Bağdat'tan gelen kuvvetlerin Şii milislerden oluşması ve Irak ordusunda üst düzey askeri bir yetkili, Musul'u kurtarma operasyonu çerçevesinde farklı cephelere konuşlanan Irak askerleri arasında Şii milislerin de olduğunu söyledi.

Türkiye, ABD'yi "Şii güçleri bölgeye giderse yüzyıllık mezhep savaşları başlar" diye uyarmıştı.

Konuya ilişkin AA muhabirine konuşan ancak güvenlik gerekçesiyle isminin açıklanmasını istemeyen Iraklı üst düzey bir askeri yetkili, DEAŞ'a doğu ve kuzey bölgelerinden saldırmak için Peşmerge cephelerini kullanan Irak askerleri arasında Şii milislerin de yer aldığını ileri sürdü.

ESAD'A DESTEK VEREN MİLİSLER

Söz konusu milislerin doğrudan Bağdat'tan geldiğini belirten yetkili, "Elimize geçen bilgilere göre bu milisler Haşdi Şabi çatısında yer alan Nuceba Hareketi'ne bağlı ve daha önce Esed Rejimi'ne destek için Suriye'de de çatışmalara katılmışlar." ifadelerini kullandı.

ŞİİLİĞİ TEMSİL EDEN BAYRAKLARI TAŞIYORLAR

Peşmerge cephelerine intikal eden orduya ait araçlar üzerinde Şiiliği temsil eden üzerinde Hz.Hüseyin'e ait olduğu iddia edilen resmin bulunduğu bayrakların dalgalanmaya devam ettiğini aktaran üst düzey askeri yetkili, bunun Şii milislerin asker kıyafeti giyerek ordu içerisine sızdığının kanıtı olduğunu kaydetti.

Bu haber toplam 1018 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri