Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mutluluğu yakalamak!

05.07.2014 14:20
1.Sınıf Emniyet Müdürü Feyzullah ARSLAN HABERNAME için Yazdı...

Mutluluk herkesin istediği bir duygu olup, yaptığımız iş sonunda hissettiklerimizdir ve adeta bizim ödülümüzdür.

 

Mutluluk ve huzuru birlikte yakalayabilmek için yapılması gerekenleri sıralayacak olursak şunları sayabiliriz. Kendine ve insanlara gülümsemek, insanlara istediklerinden fazlasını vermek ve bunu kalben isteyerek yapmak, dua etmek, duyduğu her şeye inanmamak, sahip olduklarını boşa harcamamak, gerektiği kadar uyumak, birisine bir şey söylerken gözlerinin içine bakmak, kimsenin düşlerini küçümsememek, derinden ve tutkuyla sevmek, anlaşmazlığı çözmek, alınganlık göstermemek, yavaş konuşup hızlı düşünmek, anne babayı aramak düşünmek, kendine ve başkalarına saygı duymak, sorumluluk almak, iyi bir arkadaşlığa son verecek tartışmalara girmemek, yanlış yapmamak veya yaptığında hemen onu düzeltmek, gülümsemek, değişikliklere kucak açmak, ancak kendi değerlerini reddetmemek, hobilerimizi keşfetmek, kendimize ve ailemize zaman ayırmak, iyi ve dürüstçe bir hayat sürmek, Allah’a inanmak, tedbirli olmak, satır aralarını okumak, bilgileri paylaşmak, sosyal sorumluluk almak, sevdikleriyle görüşmek mektup yazmak iletişimde olmak, kendimizle konuşmak gibi hususları daha da artırarak sayabiliriz.

Başka bir anlatımla mutluluğun yolu küçük değerlerden geçiyor diyebiliriz. Bunlar; yardımsever olmak, pozitif olmak, karşındakini dinlemek, şükretmek, inançlı olmak, tarafsız olmak, hedefler belirlemek, iyi arkadaşlar edinmek, spor yapmak ve beslenmeye dikkat etmek gibi hususları sayabiliriz.

Genç kalmanın sırlarını anlatmadan önce ne kadar zamanımız olduğunu bilmiyoruz, ama olan kadarını nasıl yaşadığımızın bize bağlı olduğunu biliyoruz. Hayat aldığımız nefeslerin sayısı ile değil, nefesimizi kesen anlarla ölçülür.

Genç kalmanın sırlarını özet olarak sayacak olursak: önemsiz rakamları bir kenara atmak, neşeli arkadaşlarla görüşmek, öğrenmeye devam etmek, beynimizin boş kalmasına izin vermemek (Beynimizin boş kalması şeytana davetiye çıkarmaktır ki bu şeytanın adı da Alzhimer’dir), basit şeylerden keyif almak, şık şık gülmek, üzülmemek, etrafımızda sevdiklerimizle olmak, sağlığa önem vermek, suçluluk seyahatlerine çıkmamak, insanları sevmek ve onlara sevdiğimizi söylemek v.b. hususları sayabiliriz. Bu sayılanlardan da anlaşılacağı üzere mutlu olmakla genç kalmanın sırları birbirleri ile benzerlik taşımaktadır. Bir bakıma genç olmak mutluluktur. O halde genç kalmak için çaba gösterirken mutlulukla huzuru birlikte yaşamak için de yukarda sayılanların ötesinde bizi mutlu edecek hususları da gözden kaçılmamalıyız. Hayat mutlu geçtikçe anlamlıdır. Hepinizin mutlu sağlıklı ve genç kalmanız dileğiyle, nice mutlu günlere ve yıllara.

1.Sinif Emniyet Müdürü 

Feyzullah Arslan 
Bu haber toplam 1382 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri