Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BDP'li vekil: PKK terör örgütüdür

26.04.2011 10:13
Polise taş atan, ekip otosunu tekmeleyerek yeniden aday olan BDP milletvekili Bengi Yıldız'ın, 2004 yılında devletten tazminat alabilmek için açtığı davanın dilekçesinde PKK'yı 'terör örgütü' olarak tanımladığı ortaya çıktı.

PKK'yı terör örgütü olarak nitelendirmeyen BDP'nin Batman'dan desteklediği bağımsız milletvekili adayı Bengi Yıldız'ın 2004'te mahkemeye sunduğu bir dilekçede PKK'ya 'terör örgütü' deniliyor. Yıldız'ın avukatlık yaptığı dönemde imzaladığı dilekçe, Sason Bilirkişi Zarar Tespit Komisyonu Başkanlığı'na sunulmuş. 2004'te Meclis'te Güneydoğu'da terörden zarar görmüş ailelere tazminat ödenebilmesi için çıkarılan 5233 sayılı kanununun ardından, PKK tarafından 12 Eylül 1994'te yapıldığı iddia edilen köy baskınında öldürülen Mehmet, Tacettin ve Nizamettin Başaran'ın aileleri, avukat olarak Bengi Yıldız'ı görevlendiriyor.

Bengi Yıldız, PKK saldırısının ardından Umurlu köyünü terk etmek zorunda kalan ailenin "korucu" olduğunu söylüyor. Kanunun 2004'te çıkmasının ardından ailenin tazminat alabilmesi için başvuruda bulunan Yıldız'ın kendi imzasını taşıyan dilekçede şu ifadeler yer alıyor:

'Terörist baskınla terk ettiler'

"Müvekkillerim ve murisleri 12.09.1994 yılına kadar Sason İlçesinin Umurlu Köyüne bağlı Dereiçi mezrasında yaşamaktadırlar. Bu tarihte 'PKK Terör örgütünün' köye baskın yapması ve müvekkillerimin murisleri Mehmet, Tacettin ve Nizamettin Başaran'ı öldürmeleri yüzünden köyü terk etmek zorunda kalmışlardır."

Başka avukata devrettim

STAR'IN sorularını cevaplayan Bengi Yıldız, sözkonusu dilekçe kendisine hatırlatılana kadar PKK'ya hiç 'terör örgütü' demediğinde ısrarcı oldu. Yıldız, dilekçeyi hatırlatılınca, olayın 2004'te geçtiğini, milletvekili seçilmesi nedeniyle dosyayı farklı iki avukata devrettiğini belirterek, "Korucu aile. Yasal düzenleme sonrası ailenin vekaletnamesini aldım. Sonra milletvekili olduğumuz için Avukatlar Burhan Sakar ve Necat Gök'e devrettim" dedi.

TAŞ ATAN VEKİL BDP'li Bengi Yıldız'ın, geçen ay Batman'da gerçekleşen bir eylemin ardından polislere taş attığı an kameralara yansımıştı. BDP'li Sabahat Tuncel de başka bir eylemde polise tokat atmıştı.

Bu haber toplam 1530 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri