Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nabi Avcı'dan Cihan muhabirine ayar

25.03.2015 17:44
İzmir'de açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Cihan muhabirinin tuzak sorusuna susturan bir cevap verdi.

Bugün gazetesinin manşetine taşıdığı, daha sonraCemaat medyasında ısrarla gündeme getirilen, Milli Eğitim Bakanlığının yurt dışında kendine bağlı okulların kapısına kilit vurduğuna dair haberler yalan çıktı.

Programı kapsamında İzmir Valiliği'ni ziyaret eden Bakan Avcı, anı defterini imzaladı, ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

"CİHAN MUHABİRİ OLDUĞUNUZU ANLADIM"

Cihan muhabiri olduğu söyleyip "Kazakistan ve Libya'daki Milli Eğitim Bakanlığına ait okullar kapatıldı, dünyanın bir çok yerinde Türk okulları var, bunlarla ilgili 'kapatın, biz açalım' şeklinde bir yaklaşım vardı, nasıl açacaksınız?" diye bir soru soran muahabire Bakan Avcı, ilk olarak, "Söylemenize gerek yoktu. Ben sizin Cihan muhabiri olduğunuzu anladım" şeklinde cevap verdi.

KAPISINA KİLİT VURULDUĞU SÖYLENEN OKULLARA İLİŞKİN GERÇEKLER

Devamında Kazakistan'daki kurumun okul olmadığını, Türkiye Eğitim Merkez olduğunu ifade eden Avcı, devamında şunları söyledi:

"Orada görev yapan öğretmenlerimizle ilgili bir vize sorunu vardı. Bu vize sorunu çözüldü, dolayısıyla öğretmenlerimiz görevlerine dönecekler. Libya'daki şartları da hepiniz biliyorsunuz, güvenlik koşullarını biliyorsunuz. Libya'da şu anda merkezi hükümet kontrolü konusunda sıkıntılar var. Asayiş sorunları ortadan kalktığı zaman... Kaldı ki orada görev yapan okullar, daha çok oradaki Türk çalışanların çocuklarının eğitim gördüğü kurumlardı. Onların büyük bir kısmı da Türkiye'ye geldiği için zaten öğrenci sorunu var ama ayrıca güvenlik sorunu da var. Dolayısıyla Libya istikrarına kavuştukça oradaki okullarımız da başka yerlerdeki okullarımız da faaliyetlerini devam ettirecekler"

Bu haber toplam 1690 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri