Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nankör Esad sabırları taşırdı

14.11.2011 08:23
Esad kendisine şans tanıyan Türkiye'yi hedef tahtasına koydu. Arap Birliği Suriye'nin üyeliğini askıya alınca Esad yanlıları öfke saçtı. İlk hedef Şam'ın Türk büyükelçiliği oldu. Türkiye nota verdi.
Suriye'de Beşar Esad'ın Arap Birliği ile 10 gün önce anlaşmaya vararak şiddete son vereceğine ve reform adımları atacağına dair söz vermesine rağmen olumlu anlamda bir gelişmenin yaşanmaması Suriye'nin Arap Birliği üyeliğinin askıya alınmasına yol açtı. Esad yanlıları sokaklara dökülerek bunun sorumlusu olarak gördükleri ülkelerin elçiliklerine saldırılar düzenlemeye başladı.
 
TÜRK BAYRAĞI YAKTILAR
 
İlk hedef Türkiye'nin Şam büyükelçiliği ve diğer kentlerdeki Türk temsilcilikleri oldu. Önceki gece büyükelçilik binası önünde toplanmaya başlayan ve sayıları bine ulaşan göstericiler, Türkiye aleyhine slogan atarak, elçiliğin duvarlarına tırmandı ve giriş kapısını zorlayıp içeri girmeye çalıştı.
 
Halep ve Lazkiye'deki Türk temsilcilikleri önünde de benzer olaylar yaşanırken Halep Başkonsolosluğu önünde toplanan Esad yanlıları bahçeye girmeye çalışarak Türk bayrağını yakmaya yeltendi ancak konsolosluk görevlileri tarafından engellendi. Lazkiye'de ise amaçlarına ulaşarak Türk bayrağını yaktılar. Türkiye'nin yanısıra Suudi Arabistan, Fransa ve Katar'a ait diplomatik temsilcilikler de Esad yanlılarının sopalı ve bıçaklı saldırısına maruz kaldı. Olaylar üzerine elçilik ve temsilciliklerinin tahliye edilmesi ve görevli personelin ailelerinin Ankara'ya dönmesi kararı alındı. Bunun üzerine 60 kişilik bir grup THY uçağıyla dün Ankara'ya getirildi.
 
HEDEF NOKTALAR MANİDAR
 
Saldırılara karşı Türkiye'nin tepkisi sert oldu. Ankara'daki Suriye Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak olaylar sert bir dille kınandı ve Şam yönetimine nota verildi.
 
Dışişleri'nden şu açıklama yapıldı: "Bu saldırıların, Arap Birliği'nin Suriye'ye ilişkin aldığı karar sonrasında gerçekleşmesi ve en güçlü ve yoğun biçimde Türk misyonlarını hedef alması şüphesiz manidardır. Suriye yönetimini, vakit kaybetmeksizin söz konusu saldırıların sorumlularını tespit etmeye ve bu kişiler hakkında gerekli adli süreci başlatmaya davet ediyoruz. Türkiye, bu olayın yinelenmemesini teminen Suriye yönetiminin gerekli her türlü tedbiri bir an önce almasını, Suriye'deki diplomatik ve konsüler temsilciliklerimiz ve bağlı kuruluşlara yönelik güvenlik önlemlerini artırmasını ve temsilciliklerimiz ile bağlı kuruluşlarının güvenliğinin sağlandığı hususunda tarafımıza güvence vermesini beklemektedir. Türkiye gerekli gördüğü önlemleri almaya kararlıdır."
 
Arap Birliği şimdilik kararsız
 
Arap Birliği yetkililerinin, yarın Beşşar Esad'a karşı muhalif örgütlerin temsilcileriyle bir araya geleceği bildirildi. Libya Ulusal Geçiş Konseyi ile temaslarda bulunmak üzere Trablus'ta olan Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi, Arap Birliği'nin Suriye muhalefetini meşru otorite olarak tanımayı düşünmesi için çok erken olduğunu kaydetti. Bu arada Suriye hükümeti, ülkede artan siyasi huzursuzluğu tartışmak için acil bir Arap zirvesi yapılması çağrısında bulundu.
 
Şam, Halep ve Lazkiye'de Türk temsilciliklerine yönelik saldırılar ve Arap Ligi'nin Suriye'nin
 
SABAH / YENİŞAFAK 
Bu haber toplam 2408 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri