Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

NASA: Uygarlığın çöküşü kaçınılmaz

22.03.2014 14:20
İnsanlığın geçmişteki hatalarından ders çıkarmadığını açıklayan NASA'ya göre 50 yıl içinde medeniyetin sonu gelecek. Birçok doğal afet de kapıda

NASA'nın araştırmasına göre, 50 yıl içerisinde medeniyet çökecek. Yıkımın sebeplerinin başında gelir dağılımda artan eşitsizlik yer alıyor. Ardından da yenilenemeyen kaynakların hızla tüketilmesine dikkat çekiliyor. Hızlı nüfus artışı, enerjinin ve su kaynaklarının aşırı tüketilmesine neden oluyor. İklim değişiklikleri ise toprak verimliliğini azaltıyor. Ayrıca doğal afetleri tetikliyor. Öte yandan teknolojik gelişmeler de çözüm oluşturmaktan çok uzak. Kaynakların daha hızlı tüketilmesini kolaylaştıran teknolojik ilerlemeler süreci daha da çabuklaştırıyor. Ayrıca, elde edilen kaynakların çoğu azınlık durumundaki elitlerin elinde bulunuyor. Sonuç olarak ise, elitler daha da zenginleşirken halk fakirleşmeye devam ediyor.
 

HATALAR TEKERRÜR EDİYOR
Uzmanlar, örnek olarak Roma, Hun ve Mezopotamya medeniyetlerini gösteriyor. Tarihsel süreçte her 500 yılda bir sosyal ve ekonomik krizlerin en ileri medeniyetleri dahi yıktığı vurgulanıyor. Günümüzde ise tarihte yapılan hatalar tekerrür ediyor. Medeniyet yarattığı sistemin ölümsüz olacağı yanılgısına kapılıyor ve çözüm yolları aramak yerine kararlı adımlarla çöküşüne doğru ilerliyor. NASA, toplumun bir an önce radikal değişikler yapması gerektiğini belirtiyor. Eğer hayati önem taşıyan bu sorunlar çözülmez ise eski medeniyetler gibi modern toplumu da ağır ve ani bir yıkım yaşaması kaçınılmaz.

Kaynak: Sabah

Bu haber toplam 1366 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri