Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nasıl ifade verecekler?

25.03.2012 10:41
12 Eylül davasının görüleceği Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde oturma düzeni belirlendi. Evren ve Şahinkaya, telekonferans yoluyla ifade verecek.

4 Nisan'daki duruşmada, 63 darbe mağduru, 63 izleyici, 21 gazeteci olacak
Özel Yetkili Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonunda 12 Eylül davası için "rezervasyonlar" yapıldı.

Duruşmaya 63 darbe mağduru, 63 izleyici ve 21 gazeteci alınacak. Sanıklar Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın katılıp katılmayacağı henüz belli olmayan 4 Nisan'daki duruşma için belirlenen oturma düzenine göre salon şöyle olacak: Mahkeme heyetinin konumuna göre tam karşısındaki 10'ar koltuklu iki sırada, eğer duruşmaya katılırlarsa, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya yer alacak. Yine mahkeme heyetine göre sağ tarafta müdahil avukatları yerlerini alacak. Normalde müdahiller de bu bölümde, avukatlarının yanında yer alması gerekiyor ama sayılarının fazla olması nedeniyle darbe mağduru olan müdahiller izleyici bölümünün ilk üç sırasında oturacak. Mahkeme salonundaki koltuk sıraları 21'er kişi olduğundan salona toplam 63 mağdur müdahil alınacak. Basının yoğun ilgi göstermesi beklenen duruşma için salona 21 gazeteci alınacak. Gazeteciler, müdahillerin arkasındaki sıraya oturtulacak. Sonraki 21'li üç sıraya da 63 izleyici oturacak.

EKRANDA GÖRÜNTÜ...

Davanın sanıkları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın avukatları geçen hafta müvekkillerinin duruşmaya katılamamaları halinde ifadelerinin kaldıkları Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nden tele konferans sistemiyle alınmasını istedi. Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi, bu olanağın sağlanıp sağlanamayacağının bildirilmesi için Ankara Başsavcılığı'na yazı yazdı. Başsavcılık henüz yanıtını vermedi. Evren ve Şahinkaya'nın ifadeleri tele konferans sistemiyle alınacak olursa görüntüleri mahkeme heyetine göre sağ taraftaki duvarda mevcut olan ekrana yansıyıp sesleri kurulu olan hoparlör sistemiyle salona verilecek. Bu durumda Evren ve Şahinkaya'ya, salondaki mevcut mikrofonlarla soru sorulabilecek.

Sabah 

Bu haber toplam 2168 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri