Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nasrettin Hoca İsveç'te

29.05.2011 02:38
Gülen yüzlü halk bilgesi Nasrettin Hocayı çocuklara ve genç kuşaklara tanıtmak için Hüseyin Goncagül İsveç'teydi.

ATİLA ALTUNTAS/STOCKHOLM

Nasrettin Hoca tiplemeleri ile birçok TV. Kanalında da çocuk programları yapan Hüseyin Goncagül, İslam Toplumu Milli Görüş İsveç Bölgesinin daveti üzerine Türklerin yoğun olarak yaşadığı Stockholm’ün Fittja bölgesinde, ‘’Nasrettin Hoca ‘’ Tiplemesiyle misafirlerini doyasıya eğlendirdi.

Gülen yüzlü halk bilgesi Nasrettin Hocayı çocuklara ve genç kuşaklara tanıtmak için Goncagül’ün canlandırdığı Nasrettin Hoca tiplemelerine eşlik eden çocuklar ve yetişkinler hoşça vakit geçirmenin keyfini çıkardı. Ayrıca çocuklar tiyatro oyununun yanında, fıkra anlattılar. Şarkı ve ilahi söylediler. Hediyeler kazandılar. Eğlenirken öğrenme ve öğretme metoduna dayalı program ve şenlikler iki saat sürdü.

Ellisinin çocuk olmak üzere iki yüz elli kişinin katıldığı şenlikte, yetişkinlerde oldukça eğlenirken bol bolda resim çektiler.

Yalnız Anadolu insanının değil, bütün dünyanın gönlünde taht kurmuş halk bilgemiz Nasreddin Hoca’yı canlandırmaktan onur duyduğunu belirten Hüseyin Goncagül, ‘Tamamıyla batı kaynaklı Örümcek Adam ( Spider Man) gibi karakterlerin çocukların hayal dünyasını esir aldığını, kendi öz kültürümüzden kahramanlar tanıtılamadığı için bu yozlaşmanın önüne geçilemediğini hatırlattı. Goncagül, Nasreddin Hoca'nın fıkralarını bile bilmeyen çocuklarla karşılaştığı, Nasrettin Hoca şenliklerinin en büyük amacının masal tadında oyunlarla kendi kültür insanlarımızı bugünün kuşaklarına tanıtmak olduğunu ifade etti.  

new_img_2078.jpg

new_img_1992.jpg

new_img_2001.jpg

new_img_2032.jpg

Kaynak:
Bu haber toplam 4736 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri