Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

El Halife: Türkiye'nin tavrı ilkeli ve yapıcı

22.03.2011 22:57
El Halife, Türkiye'ye 'ilkesel tavrı ve bölge ülkelerinin yanındaki onurlu duruşu nedeniyle' teşekkür etti

Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid Bin Ahmed Bin Muhammed el Halife, Türkiye'ye "ilkesel tavrı ve bölge ülkelerinin yanındaki onurlu duruşu nedeniyle" teşekkür etti. 
    
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinin ardından Dışişleri Konutu'nda düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan El Halife, Bahreyn'de güvenlik ve istikrarın sağlanması için gösterilen çabaların meyvesini vermeye başladığını, siyasi reformlar konusunda kararlı olduklarını kaydetti. 
    
El Halife, Körfez İşbirliği Konseyi yardımıyla Bahreyn'deki istikrar ve güvenliği sağladıklarını, bunun asla sivil halkı hedef alan bir müdahale olmadığını söyledi. 
    
"Dış güçlerin, sadece devlet kurumlarının korunması ve himaye edilmesi" için ülkede bulunduklarını vurgulayan El Halife, bu güçlerin görev sürelerinin "çok kısıtlı" olduğunu kaydetti. 
    
"Buraya, adaletli tavrınız ve duruşunuzdan dolayı teşekkür etmek için geldim" diyen El Halife, Türkiye'nin rolünün tamamen yapıcı olduğunu bildiklerini, bölgede modern bir Müslüman ülke görmekten mutluluk duyduklarını söyledi. 
     
     -ERDOĞAN-OBAMA GÖRÜŞMESİ 
     
Bu arada, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama'nın yaptığı telefon görüşmesiyle ilgili bir soru üzerine, "Erdoğan ve Obama arasında yapıcı ve kapsamlı bir görüşme yapıldığını" kaydetti. 
    
Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin Libya'da biran önce ateşkesin sağlanması ve BM Güvenlik Konseyi kararlarının fiilen hayata geçirilmesi yönündeki çabalara destek verdiğini vurguladı. 
    
Davutoğlu, Türkiye ile ABD arasında Libya konusunda mutabakat sağlanmasıyla ilgili olarak da, "NATO'nun, zaten tüm ülkelerin mutabakatıyla karar alınabilen bir yapı olduğunu" kaydetti. 
    
Türkiye'nin bu çerçevede yapacağı katkıların mahiyeti konusunda gerekli açıklamaları yaptıklarını hatırlatan Davutoğlu, istişarelerin süreceğini, TBMM'ye bu konuyla ilgili bilgi vereceklerini ve muhalefet partileriyle de görüşeceklerini söyledi. 


AA

Bu haber toplam 1484 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri