Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kosova sınırında olağanüstü hal

29.07.2011 10:04
Kosova yönetiminin Sırbistan sınırındaki sınır kapılarına yönelik operasyonu ardından milliyetçi Sırpların başlattığı olaylar nedeniyle bölgede savaştan sonra ilk kez olağanüstü hal ilan edildi

 

Kosova yönetiminin, Sırbistan’dan ithal edilen ürünlere kısıtlama getirmek için pazartesi gecesi sınır kapılarına düzenlediği operasyona tepki olarak milliyetçi Sırpların başlattığı olayların ardından Sırp polisi ve NATO güçleri, sınır bölgelerinde güvenliği artırdı.

NATO’ya bağlı Kosova Barış Gücü (KFOR) Komutanı Ehrad Bühler, bölgede savaştan sonra ilk kez olağanüstü hal ilan etti.

Kosova yönetimi, Belgrad’ın Kosova’dan ihracata yasak getirmesine misilleme olarak Sırbistan’dan gerçekleştirilen ithalata yasak getirmiş, bu amaçla da sınır kapılarının denetimini ele geçirmek için operasyon düzenlemişti.

Kosova’nın bu hareketine tepki gösteren Sırplarla Kosova polisi arasında çıkan olaylarda, bir polis memuru ölmüştü. Önceki akşam da süren olaylarda Sırplar, Yarinye’deki 1 numaralı sınır kapısını ateşe vermiş ve KFOR güçlerine ateş açmıştı.

Kosova Başbakanı Haşim Taçi, çıkan olaylardan Belgrad’ı sorumlu tutmuş, Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ise, saldırıların milliyetçi Sırplarca gerçekleştirildiğini savunmuştu.

KABUL ETMİYORLAR

1999 yılındaki NATO müdahalesi sonrası BM denetimi altına giren Kosova, 2008’de Sırbistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmişti. Buna karşın Kosova’nın kuzeyinde yer alan Mitroviça’da yaşayan 60 binin üzerinde Sırp, bağımsızlık kararını tanımadıklarını açıklamıştı. Yaşanan son gelişmeler, AB’nin girişimiyle geçtiğimiz ay taraflar arasında başlatılan diplomatik girişimleri de zora soktu.

SIRPLAR BARIŞ GÜCÜNE SALDIRDI

Olayların büyümesinin ardından devreye giren Barış Gücü askerleri, dün itibarıyla sınır bölgesinde kontrolü sağladı.

GAZETE HABERTÜRK

Bu haber toplam 2514 defa okunmuştur
srebrenica yalani
OsmanRus
Holokostun gerçekliğini, kapsamını, mekanizmalarını (örneğin gaz odaları) veya maksatlılığını inkar etmek. Özellikle milliyetçi ve İslami basında oldukça yaygın olarak dile getirilen ırkçı inkar, kurbanın olmayan bir mazlumluk üzerinden günahkar/haksız çıkar sağlamak peşinde olduğu argümanına dayanır. Örneğin, Millî Gazete yazarı Fatih Sertyüz’ün 24 Şubat 2009′deki yazısı, ulusal bir gazetede son 20 yılın en ağır Soykırım inkarı metnidir. O yazıdan küçük bir kesit sunalım: ‘Gaz odaları da kocaman bir yalandı. [...] Başka bir dolma Zyklon-B gazı hakkında yutturulmak istenendi. Alman makamları bu gazı, savaş sırasında ortaya çıkan ve binlerce insanın ölmesine yol açan Tifüs mikrobunu kırmak için kullanmışlardı. Yani Yahudileri öldürmek değil, bilakis kurtarmak istiyorlardı.’ Türkiye gazetesi yazarı M. Necati Özfatura’nın ‘Soykırımı Siyonistler planladı’ formülüne dayanan yaziyor ki: ‘İkinci Dünya Savaşı esnasında Hitler’in kıyımı ile Siyonist medyaya malzeme oldu. Yahudileri mazlum m
09 Ağustos 2011 Salı 06:59
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri