Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

NATO'DAN PATRİOT SEVKİYATINA ONAY

05.12.2012 02:21
NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda, Türkiye'ye Patriot sevkiyatına onay verildi.

NATO dışişleri bakanları, Türkiye'nin Patriot hava savunma sistemi talebini değerlendirmek üzere toplandı.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada, 28 üyeli ittifakın, Türkiye'ye Patriot füze sistemi sevkıyatına onay verdiği bildirildi.

Karar bildirisini okuyan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Türkiye'nin toprak bütünlüğünü korumak ve hava savunma gücünü artırmak amacıyla bu yönde bir karar alındığını kaydetti.

Açıklamaya göre Türkiye'ye Almanya'dan 2 adet Patriot PAC-3, Hollanda'dan da bir adet Patriot PAC-2 füzesi gönderilecek.

Karar toplantısı öncesinde Türkiye'ye destek vermeyeceği konuşulan ABD'nin ise bir ya da iki adet Patriot füzesi gönderebileceği öğrenildi. ABD'nin kararı önümüzdeki günlerde kesinlik kazanacak.

Diplomatik kaynaklar, Patriot füzelerinin Türkiye'ye yerleştirilmesinin 3-5 hafta alabileceğini belirtiyor.

Dışişleri: Dayanışma Bakımından Önemli

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, NATO dışişleri bakanlarının Türkiye'nin Patriot füzesi talebine onay vermesinin memnuniyetle karşılandığını belirtilerek, ''Bu karar, İttifak dayanışmasının ve birliğinin teyiden ve pratikte ortaya konulması bakımından önemlidir. Alınacak bu önlemler kesinlikle taarruzi amaçlı değildir. Bu önlemler savunma amaçlıdır ve ülkemizin hava savunmasının takviyesine yöneliktir.Bu savunma tedbirlerinin, uçuşa yasak bölge ihdasıyla herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır'' ifade edildi. 

Bu haber toplam 1728 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri