Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

NATO'dan Türkiye açıklaması

10.08.2016 15:46
NATO'dan "Türkiye'nin üyeliği tartışma konusu değildir. Türkiye NATO'nun desteğine güvenebilir" açıklaması geldi.

NATO Sözcüsü Oana Lungescu'nun yaptığı açıklamada, NATO'nun Türkiye'deki darbe girişimi karşısındaki tutumu ve Türkiye'nin NATO üyeliği ile ilgili spekülatif haberlerin basında yer aldığı belirtilerek, ittifakın bu konudaki pozisyonunu vurguladı.

TÜRKİYE'NİN ÜYELİĞİNİ TARTIŞMAYIZ

Türkiye'nin, NATO'nun ortak çabalarına önemli katkılarda bulunan değerli bir müttefik olduğu ifade edilen açıklamada, "Nesillerdir görülmeyen bir şekilde en büyük güvenlik sorunlarıyla karşı karşıyayken, Türkiye ittifakın uzlaşmaya dayalı kararlarında tam olarak yer almaktadır. Türkiye'nin NATO üyeliği tartışma konusu değildir" denildi.

TÜRKİYE DE NATO'YA GÜVENEBİLİR

İttifakın toplu savunmaya bağlı ve demokrasi, bireysel özgürlük, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkeleri üzerine kurulu olduğu belirtilen açıklamada, "NATO Türkiye'nin sürekli katkılarına güveniyor ve Türkiye de NATO’nun dayanışma ve desteğine güvenebilir"ifadesine yer verildi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in darbe girişimi gecesi ve sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmeler gerçekleştirdiği, darbe girişimini şiddetle kınadığı ve Türkiye'nin demokratik kurumlara olan tam desteğini yinelediği hatırlatıldı.

Genel Sekreterin aynı zamanda seçilmiş Türk hükümetine desteğini ve Türk halkının cesaretine olan saygısını ifade ettiği, darbe girişimi sırasında hayatlarını kaybedenler için de taziyelerini ilettiği belirtildi.

Erdoğan ile Putin bir araya geldi VİDEO

Bu haber toplam 1146 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri