Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nazlı Ilıcak Hakkında Şok notlar

07.03.2011 11:16
Bugün gazetesindeki iddiaya göre istihbaratçıların sahip olabileceği bilgiler Soner Yalçın'ın elindeydi.

Ergenekon'dan tutuklanan Odatv'nin sahibi Soner Yalçın'dan çok sayıda gazeteci hakkında el yazması fişleme notlarının ele geçirildiği iddia edildi.

Bugün gazetesinin haberine göre, belgeler arasında, aralarında Nazlı Ilıcak ve Sevilay Yükselir'in olduğu gazeteciler hakkında, ancak istihbaratçıların ulaşabileceği çok özel notlar bulunuyor. 

NAZLI ILICAK'LA İLGİLİ ÖZEL BİLGİLER

Liberal kalemleri özel hedef olarak seçen Odatv'de özellikle Nazlı Ilıcakve ailesiyle ilgili geniş kapsamlı çalışmaların olduğu söyleniyor. Bunlar arasında Yalçın'ın el yazması olarak tuttuğu notlarda Ilıcakla ilgili fişleme düzeyinde bilgiler olduğu öne sürüldü. Bu notlarda Ilıcak hakkında ancak istihbarat örgütleri eliyle elde edilebilecek kadar gizli çok önemli bilgilerin bulunduğu ifade edildi. Ele geçirilen şok fişleme notları üzerine incelemeye alınan yayınlarda Oda-tv'nın Ilıcakla ilgili Sabah Gazetesi'nde yazmaya başladığından itibaren 60 yayın yaptığı belirlendi. Ilıcak'ı yıpratma amaçlı haberlerin Ergenekon ve Balyoz soruşturma-larıyla ilgili destek yazılarından hemen sonra yayına konduğu kaydedildi.

Haberlerin altına yazılan ve Ilıcak ailesine ait kritik bilgilerin yer aldığı yorumların da Soner Yalçın'ın notlarıyla birebir paralellik gösterdiği tespit edildi. Haberlerin altında sürekli olarak Mehmet Ali Ilıcak'ın Akşam Gazetesi sahibi iken promosyon televizyonları dağıtmamasından, Nazlı Ilıcak'ın Güneri Civaoğlu yla ilişki iddialarına kadar birçok konuda hakaretlere varan yorumlar yayınlandı. Yalçın'ın aynı şekilde Sabah'ın diğer bir yazarı Sevilay Yükselir'le ilgili de geniş kapsamlı çalışma ve fişlemeler yaptığı öğrenildi.

İŞTE FİŞLENEN İSİMLER

Fişleme notlarıyla ilgili olarak Yalçın'ın savcılık sorgusunda sorulan soru ise Ilıcak ve Yükselir dışında çok sayıda ünlü isme ilişkin fişlemelerin yapıldığını gözler önüne serdi. Savcılık sorgusunda Yalçın'a "İkametinizde yapılan aramada bulunarak el konulan dokümanların yapılan incelemesinde Eşfak Aykaç, Mustafa Denizli, Alp Yalman, Kemal Ilıcak, Nazlı Ilıcak, Yavuz Donat, Uluç Gürkan, Zafer Mutlu, Mesut Yılmaz, Yeniay Köseoğlu, Ayten Gürger, Nafiz Kurt, Sönmez Köksal, Güner Özmen, Ertuğrul Otan, Halil Tuğ, Mehmet Ağar, Hüseyin Özalp, Hasan Kocadağ, Kerem Durmuş, Orhan Uzeller, Cemil Erhan, Ahmet Hatipoğlu isimli şahısların özel hayatları hakkında bazı notların tutulduğu ve fişleme mahiyetinde bilgiler olduğu görülmüştür. Söz konusu bilgileri ne şekilde elde ettiniz? Bu notları hangi maksatla kaydetmektesiniz ve neden saklamaktasınız" sorulan yöneltildi.

YALÇIN'IN TARiHLERi TUTMADI

Soner Yalçın, fişleme notlarını "2000'e Doğru Dergisi'nde iten Parlamento Muhabirliği yapıyordum. Bunlar benim Yaptığım röportajlara yararlı olur diye aldığım notlardır" ifadesiyle savundu. Ancak: notlardaki fişleme bilgilerinin Yalçın'ın belirttiği 2000'e Doğru Dergisi'nde çalıştığı dönemden tarih olarak: farklılık gösterdiği öğrenildi. Yalçın'ın yaptığı fişlemelerin şantaj amaçlı kullanılıp kullanılmadığıma ilgili savcılığın Emniyetten ayrı bir çalışma ekibi kurulmasını istediği öğrenildi. Bazı sağcı ve liberal yazarlarla ilgili fişleme ve şantaj içerikli notların bulunduğu ve bu konu ile ilgili soruşturmanın genişletilebileceği iddia ediliyor.

Bu haber toplam 4396 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri