Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Necdet Özel: Bu nasıl oldu beni ikna edeceksiniz

20.09.2012 11:27
F4 olayında bilinmeyen komutan emri..

Genelkurmay, F-4 uçağıyla ilgili dün 'düşürüldü' açıklaması yaparken, olayın gerçekleştiği günden bugüne yaşanan bazı ilginç ayrıntılar ortaya çıktı

Türkiye, haziran ayından bu yana, Akdeniz'de 2 şehit verilen F4 olayını konuşurken, son açıklama Genelkurmay'dan geldi.

Açıklamada, "Uçak düşürüldü" denirken, Hürriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Metehan Demir, bugünkü köşesinde, yaşanan süreçle ilgili ilginç ayrıntıları kaleme aldı.

 

İKİ BOMBA BİLGİ

Demir, "F4 olayında bilinmeyen komutan emri" başlıklı yazısında, "Şimdi size hiç bilmediğiniz iki bomba bilgi aktaracağım" dedi ve şöyle devam etti:

"BU OLAYIN AYDINLATILMASI TSK'NIN ONUR MESELESİ"

"Gerçeği söylemek gerekirse, aslında bu mesele bizzat Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'i de çileden çıkarmış. Kamuoyunda, basında sorulan soruları o da teker teker not alıp, bu işin uzmanı Hava Kuvvetleri ekibine sormuş. Hele bir keresinde, "Bu olayın aydınlanması TSK'nın onur meselesidir. Ne gerekiyorsa yapılacak. Hangi bilgi elde edilirse edilsin, hepsi kamuoyuyla paylaşılacak" diyerek o çok konuşulan ve uçak düştükten kısa süre sonra deniz yüzeyine vuran pilot postalları ile ilgili, "Bu nasıl oldu, beni ikna edeceksiniz" emrini vermiş.

 

KÜVETTE TATBİKAT

Sonrasında bir büyük küvetten irice su dolu özel bir bölme hazırlanıp postallar içine konulmuş. Ardından da aynen denizde olduğu gibi postalların sabaha dek su yüzeyine vurması beklenmiş.

Komutan'ın da bizzat takip ettiği süreçte, uzman ekibi kurtaran postalların sonunda su yüzeyine vurması olmuş. Bu birinci bombaydı.

NEDEN SİLAHSIZ VE YALNIZ?

Şimdi de ikinci önemli bomba... Kabul edelim Genelkurmay'ın bu kadar detaylı ve samimi açıklamasına rağmen, ortada Türklerin elindeki bilgileri de aşan soru işaretleri hala var. Bunlardan bir bölümünün yanıtlarını vermeye çalışalım ki ilk madde çok önemli.

O da 22 Haziran'da Suriye'yle bu kadar gerginliğin olduğu bir ortamda böylesine kritik, sınırın dibinde icra edilecek bir uçuş görevine uçağımız neden yalnız, neden silahsız, neden korumasız ve bir tanesi teğmen olmak üzere eden bu kadar tecrübesiz bir ekiple gönderildi.

Bu sorunun yanıtı önemli... Çünkü Genelkurmay, Hava Kuvvetleri'ne aynen bu gerekçelerle sorumluların bulunarak haklarında idari işlem yapılması konusunda emir vermiş. Hava Kuvvetleri de bu konuda gerekenleri yapmış ve sorumlularına cezasını vermiş."

ORTADA KALAN SORULAR

- O füze uçağın yanında nasıl patlayabiliyor?
- Patlasa bile pilotların ikisinin birden atlayamaması nasıl mümkün oluyor?
- Atlayamasalar da telsiz sistemi de mi aynı anda çalışmıyor?
- Botların suyun yüzeyine çıkması normal olsa da dördünün birden pilotların ayağından çıkması nasıl mümkün olabiliyor? (Bu arada botları Suriyeliler vermiş.)
- Bölgede başka ülkelerin kayıtları var mı ya da bir başka ülkenin dahli var mı?

Bu haber toplam 3218 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri