Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nefes Almadan Yaşanabilir mi?

01.07.2012 19:47
Kana zerkedilen oksijenle 30 dakika boyunca nefes almadan hayatta kalınabiliyor.

Bilim insanları nefes almadan hayatta kalabilmenin yolunu buldu.

Kana zerkedilen oksijenle, insanlar yaklaşık 30 dakika boyunca nefes almadan hayatta kalabilecekler. Bu şaşırtıcı gelişmenin, özellikle girift ameliyatlarda hastanın solunumunun devamını sağlama mecburiyetini ortadan kaldıracağı ve doktorlara büyük kolaylık sağlayacağı ifade ediliyor. Bu yöntemde kan akışına oksijen molekülleri enjekte ediliyor ve insanlar nefes almadan 30 dakika hayatta kalabiliyor. Bunun daha uzun süreli olmasının ise kana zarar vereceği bildirildi.

Boston Çocuk Hastanesi'nden John Kheir yaptığı açıklamada bu araştırmanın, bir hastanın ameliyat sırasında ölmesi üzerine başladığını anlattı.

Zatürrenin beyinde ölümcül hasara yol açtığı genç kız, doktorlar tarafından zamanında solunum cihazına bağlanamayınca hayatını kaybetmiş.

Dr. Kheir, bu durum üzerine solunum sistemini devre dışı bırakma ve oksijeni kana karıştırma fikri üzerinde çalışmalara başlamış. Oksijenin doğrudan gaz halinde kana karıştırılmasının da baloncuklar oluşturarak tehlikeli sonuçlar doğurması üzerine oksijen, yağ molekülleri içinde kana karıştırılıyor.

Dr. Kheir, ileride bunun acil vakalarda kullanılabileceğini söyledi. 

Bu haber toplam 3060 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri