Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nepal'de korkutan rakam: 10 bin ölü!

28.04.2015 11:35
Geçen Cumartesi günü meydana gelen ülke tarihinin en büyük depremlerinden birisini yaşayan Nepal'de bilanço her geçen gün ağırlaşıyor. Ölü sayısı 3.726'ya yükseldi. Ancak bu sayının 10 bini bulmasından endişe ediliyor.

Nepal'deki 7.8 büyüklüğündeki depremin bilançosu ağırlaşıyor. Enkaz altından şimdiye dek 4 bin 647 kişi sağ kurtarıldı. Depremden etkilenen çevre ülkeler Hindistan, Bangladeş, Tibet ve Pakistan'da ise ölü sayısının en az 61 olduğu belirtildi.

 

Özellikle dağ yamaçlarındaki köylerde yaşayanların depremden büyük zarar gördüğü bildiriliyor. World Vision adlı yardım kuruluşunun sözcüsü Matt Darvas, "Bu tür köyler sık sık toprak kaymalarından etkilenir. 200, 300, hatta 1000 kişinin yaşadığı köylerin düşen kayaların altında gömüldüğüne tanık olunur." dedi.

Katmandu'dan 200 kilometre uzaklıktaki Pokhara'dan helikopterle kurtarılan bir kişi, 1000'den fazla evin bulunduğu köyündeki hemen her konutun yıkıldığını anlattı.

İLETİŞİM AĞI ÇÖKMÜŞ

Bölgedeki arama kurtarma çalışmaları, çığ faciasının yaşandığı Everest'te ve hasarın yoğun olduğu kent merkezlerinde yoğunlaşmış durumda. Başkent Katmandu'daki durum hakkında bilgi veren uluslararası yardım kuruluşu Oxfam yetkilisi Helen Szoke, "Elektrikler kesik. İletişim ağı çökmüş durumda. Hastanelerde ise yaralılar için oda bulmak imkânsız gibi" açıklamasında bulundu.

 

HİROŞİM'YA ATILAN BOMBANIN 20 KATI

İngiltere'de yayımlanan Independent gazetesine konuşan bir uzman, depremin şiddetinin 2. Dünya Savaşı'nda Japonya'nın Hiroşima kentini yerle bir eden atom bombasının 20 katına eşit olduğunu söyledi.

 

Bu haber toplam 1288 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri