Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Neşet Ertaş'ın Ailesinden Şok Karar!

27.09.2013 12:32
Neşet Ertaş için yarın Başbakan'ın katılımıyla yapılacak 'türkülü' anmaya ailesi katılmama kararı aldı. Sebep de...

Kırşehir'de yarın Neşet Ertaş'ın ölümünün birinci yıldönümü dolayısıyla anma töreni hazırlandı. Başbakan Erdoğan'ın da türkü söyleyeceği bu tören için ailesi şaşırtan bir karar aldı. 

Ertaş'ın ailesi o törene katılmayacağını bildirdi. Sebep ise Neşet Ertaş'ın ailesinin bu anmadan son dakikada haberdar edilmesi. 

Radikal'in haberine göre Kırşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılacak Ertaş’ı anma törenine Ahilik Haftası kutlamaları için Kırşehir’e gidecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. 

KİMLER VAR?

Başbakan Erdoğan, İbrahim Tatlıses, Orhan Gencebay, Bedia Akartürk, Ahmet Özhan’ın da aralarında bulunduğu sanatçılarla Ertaş’ın ‘Gönül Dağı’ türküsünü söyleyecek. 

AİLESİ KATILMIYOR ÇÜNKÜ...

Ertaş’ı anma etkinliğine siyasilerin de katılacak olması tartışmalara neden oldu. Ertaş’ın türkülerinin telif haklarının sahibi ve yapımcısı Kalan Müzik’in sahibi Hasan Saltık törene itiraz etti. Etkinlikten son hafta haberdar olduğunu ve Ertaş’ın ailesinin de ‘Bize de bu hafta haber verildi, konu mankeni gibi arandık’ dediğini aktaran Saltık, ailenin törene katılmayacağını açıkladı.

BUNUN ACISINI ÇOK ÇEKTİ

Ertaş’la yıllara dayalı bir ilişkisi olan Saltık, ozanın Türkiye ’ye dönmeden önce Almanya ’da çok kimsesizlik çektiğini ifade etti:

-“Almanya’da hep düğün salonlarında çalmış. 12 Eylül sonrası sık sık Türkiye’den ozanlar çağrılırken, Neşet Ertaş’ı gecelere hiç davet etmemişler. Sahip çıkmamışlar. Bunun acısı çok yaşamıştı. Politikadan hoşlanmaz, bir tarafa çekilmek istemezdi. Bir dönem ‘Sağcıların ozanı’ gibi algılanıyordu. Bu da onu çok rahatsız ederdi.” 

HAYRAN OLDUĞU İSİM

Ertaş’ın Mahsun Şerif hayranı olduğunu anlatan Saltık, bu sevgiyi şöyle dile getirdiğini söylüyor: 

-“Mahsuni Şerif’i çok severdi. Hep onu dinlediğini söylerdi. ‘Ben onun kadar açık olamadım ama benim türkülerimde de aynı mesajlar var’ derdi. ‘Ben halk ozanıyım’ sözünü dilinden düşürmezdi.” 

POLİTİK İSİMLİ ANMA ANISINA UYMAZ

Ertaş’ın Türkiye’ye döndükten sonra da politikaya mesafeli olduğunu vurgulayan Hasan Saltık’a göre, şimdi anmasının da politik isimlerle yapılması anısına uygun değil:

-“İki tarafa da küskündü. Doğru bildiklerini yapmaya gayret ederdi. O yüzden Almanya’da yıllarca 200 Mark gibi paralara çalıştı. Düğün salonlarından çıkmadı. Türkiye’ye dönüp değeri yeniden hatırlandıktan sonra sağa sola çekmeye çalıştılar ama öyle bir düşüncesi hiç olmadı. 

ERTAŞ'I ÇOK ÜZEN DAYAK OLAYI

Bana anlattığı ve çok üzüldüğü bir anısı vardı. Bir gün sahnede Pir Sultan Abdal’dan bir türkü söylemiş. İnişinde dövülmüş, ‘Sen Pir Sultan Abdal’ın türküsünü ne hakla söylersin?’ demişler. Bunun sızını yüreğinde hep taşıdığını anlatmıştı.”

AİLEYE SON ANA KADAR HABER VERİLMEMİŞ

Bütün organizasyon bittikten sonra anma etkinliğinden haberdar olduklarını anlatan Saltık, “Telif haklarının sahibi ve yapımcısı olarak ben; ve aileyi temsilin Hüseyin Ertaş en son bilgilendirildik. En azından önceden haberdar etseler katılmama kararı vermezdik. Herkes Neşet Ertaş’ı anabilir, gece yapabilir ama bunun politik ve ticari amaçlı kullanılması bizi rahatsız eder” diye konuştu.HABERVAKTİM

Bu haber toplam 4108 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri