Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nevşehir Üniversitesi İçin Kanun Teklifi Meclis'e Sunuldu

09.10.2013 16:36
Nevşehir Üniversitesi'nin adının Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli olarak değiştirilmesini öngören kanun teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Demokratikleşme Paket'i kapsamında, Nevşehir Üniversitesi'nin adının NevşehirHacı Bektaş -ı Veli Üniversitesi ve Siirt'in Aydınlar ilçesinin adının Tillo olarak değiştirilmesini öngören kanun teklifi Tbmm Başkanlığı'na sunuldu.

AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Ahmet Erdal Feralan, Ebubekir Gizligider, Murat Göktürk ile Siirt Milletvekilleri Osman Ören ve Afif Demirkıran imzası ile bir üniversite adı ile bir ilçe adının değiştirilmesi hakkında kanun teklifi TbmmBaşkanlığı'na sunuldu. Teklif ile, Nevşehir Üniversitesi'nin adı Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesi ve Siirt'in Aydınlar ilçesinin adının Tillo olarak değiştirilmesi öngörülüyor.

TEKLİF GEREKÇESİ

Teklif gerekçesinde bugüne kadar üniversitelerin bazılarına toplum tarafından sevilen önemli şahsiyetlerin isimlerinin verildiği hatırlatılarak, "Bu kanun teklifi ile deNevşehir Üniversitesi'nin adının Nevşehir Hacı Bektaşı Veli Üniversitesi olarak değiştirilmesi amaçlanmıştır. Böylece tarihimizin bir büyük şahsiyetinin gönül mimarının ismi kabrinin bulunduğu Nevşehir'deki üniversiteye verilmiş olacaktır." denildi.

TİLLO'NUN ANLAMI

Tillo'nun Arapça ve Süryanice'de 'yüksek yer, mertebe' anlamına geldiği ifade edilen gerekçede, şu ifadelere yer verildi: "Osmanlılar döneminde Tillo adı, dini ilimler ile astronomi, matematik, tıp, fizik, kimya gibi müspet ilimlerde zirveye ulaşan medreseleri ile anılır olmuştur. Ülkemizde Siirt'in Aydınlar ilçesinin Tillo olarak anıldığı bilinen bir gerçektir. 10 Ekim 1957 tarih 30024 sayılı kararname ile belediye, 18 Mayıs 1990 tarihinde 3647 Sayılı kanun ile ilçe olan Tillo'nun adıAydınlar olarak değiştirilmiş ancak, yerleşim yerinin adının tüm dünyada Tillo olarak biliniyor olmasmı sebebi ile Aydınlar ismi başta bölge olmak üzere ülkemizde ve dünyada kabul görmemiştir. Bu isim problemi ilçenin tanıtımında ve gelişmesinde olumsuz bir rol oynamıştır. Teklif ile ilçeye adının değiştirilerek bilinen, kabul gören eski isminin verilmesi amaçlanmıştır."

BAŞBAKAN AÇIKLAMIŞTI

Başbakan Erdoğan, 30 Ekim'de açıkladığı Demokratikleşme Paketi kapsamında, "Köy isimlerinin değiştirilmesindeki yasal engeli kaldırıyoruz. Dayatma içeren ifadeleri kaldırıyoruz. Köy isimlerinin değiştirilmesi İçişleri Bakanlığımızca olacak. İl ve ilçe isimlerinin değiştirilmesi için yasal düzenleme gerekiyor, bu tip talepler de burada değerlendirecektir.

Nevşehir Üniversitemizin ismini Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesi olarak değiştiriyoruz." açıklamasında bulunmuştu.

Bu haber toplam 2284 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri