Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

New York Times'tan skandal başlık

27.08.2016 13:16
New York Times, Türkiye'nin sınırını tehdit eden IŞİD'e karşı yapılan askeri operasyon için 'istila' ifadesini kullandı.

ABD gazetesi New York TimesTürkiye'nin Cerablus'ta IŞİD'e yönelik 'Fırat Kalkanı' operasyonuyla ilgili yayınladığı haberde kullandığı skandal başlıkla tepki çekti.

"ERDOĞAN GÜCÜNÜ İSTİLAYLA GÖSTERDİ"

NY Times, başlıkta, "Erdoğan, Suriye istilasıyla askeri gücünü gösterdi" diyerek, Türkiye'nin güvenlik tehdidi nedeniyle başlattığı operasyona 'istila' dedi. NY Times, tepkiler üzerine başlığını 'operasyon' kelimesiyle güncelledi

Gazetenin skandal yorumunda, "Türkiye'de ordunun içindeki bir kesimin darbeye kalkışması her şeyi değiştirdi" ifadelerine de yer verildi.

New York Times'tan skandal başlık

Haberde şu ifadeler kullanıldı;

"PYD'NİN YAYILMASI ENGELLENDİ"

"Ordu içinden bir grubun Türkiye'de darbeye kalkışmasının ardından çok şey değişti. Ordudan binlerce kişi tasfiye edildi. Kısa bir süre sonra Türkiye, Suriye'de DAEŞ'in son kalelerinden olan Cerablus'a operasyon kararı aldı. Sonra Türk tankları, Suriye'ye girdi. Tanklar, Kuzey Suriye'de gürlerken, Suriyeli muhalifler de ilerleme kaydetti. Böylece PYD'nin bölgeye yayılmasının da önüne geçildi"

"TÜRKİYE'NİN ROLÜ DEĞİŞTİ"

Bu operasyon ile Türkiye'nin Suriye'de daha belirleyici bir konuma geldiğini belirten gazete, haberine şöyle devam etti;

"Türkiye, bu operasyon ile, Suriye'de daha aktif bir rol oynayan konuma sahip oldu. Muhaliflere verdiği destek ile, onların da kazanma şansını artırdı"

Bu haber toplam 1006 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri