Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

New York'ta Türk-Makedon Dostluğu Güçleniyor

10.04.2012 23:54
Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çınar, New York Makedon Başkonsolosu Zvonko Mucunski'yi Birleşmiş Milletler Plaza’da yer alan ofisinde ziyaret etti.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çınar, New York Makedon Başkonsolosu Zvonko Mucunski'yi Birleşmiş Milletler Plaza’da yer alan ofisinde ziyaret etti.

Makedon Başkonsolosu Mucunski, Türkiye’nin Makedonya'ya her zaman destek olduğunu belirterek, Almanya’dan sonra ticari anlamda en büyük yatırımı Türkiye’nin yaptığını belirtti. Başkonsolos, Türkiye’nin, Makedonya’yı ilk tanıyan ülkelerden biri oldugunuda hatırlatarak, “Amerika'daki Türk toplumu içinde de yakın olarak çalışmak isteriz” dedi. 40,000 civarında Makedonun New York, New Jersey ve Connecticut’ta yaşadığını belirterek, bilhassa Türklerin yoğun olduğu Clifton ve Paterson’da komşu olarak beraber yaşadıklarını söyledi. New Jersey’deki bazı Makedon dernekleri ile ortak çalışma yapılmasını teşvik edeceğini söyleyen Başkonsolos, Türk etkinliklerine de gelmek istediklerini belirtti. Başkonsolos, Türk-Makedon ticari ilişkilerinin gelismesine de önem verdiklerini söyledi.

TADF Başkanı Çınar da Makedonya’nın NATO Üyesi olması için başlatılan kampanyaya destek olduklarını söylerek, iki toplumun sosyal ve kültürel alanda ortak çalışmalar yapmasının ilişkileri güçlendireceğini söyledi. Başkan Çınar, 23 Nisan Çocuk Bayramı konusunda bilgi verirken, Türk-Amerikan Kadınlar Birliği’nin yapacağı 23 Nisan Şenliklerine Başkonsolos ve Makedon cocuklarını da davet etti. Ayrıca, Başkonsolos Mucunski'yi 19 Mayıs’ta yapılacak Türk Günü Yürüyüş ve Festivaline davet eden Çınar, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu'nun global bir marka olması için etnik resmi ve sivil toplum kuruluşları ile yakın ilişki kurmak amacında olduğunu söyledi. Toplantıya, TADF İcra Kurulu Direktörü Mehveş Sönmez de katılırken, toplantı sonunda Baskonsolosa ufak bir Türkiye hatırası hediye edildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 2634 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri