Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nilli Pizzi haytını kaybetti

12.03.2011 20:13
İtalyanların dünyaca ünlü San Remo Müzik Festivali'ni kazanan ilk sanatçı olan Nilla Pizzi'nin bu sabah 91 yaşında, hayatını kaybettiği bildirildi.

İtalya'da müzik ikonu olarak kabul edilen Pizzi'nin 3 hafta önce bir operasyon geçirdiğini açıklayan menajeri Lele Mora, sanatçının bu sabah Milano'da hayata gözlerini yumduğunu kaydetti.

Nilla Pizzi 1951 yılında ilk kez düzenlenen San Remo Müzik Festivali'ne "Grazie dei Fiori" isimli parçasıyla katılıp, yıllar sonra Avrupa'nın en prestijli festivali haline gelecek organizasyonun ilk kazananı olmuştu. Pizzi, aynı yarışmada Achille Togliani ile birlikte seslendirdiği "La Luna si veste d'argento" şarkısıyla ikinciliği de kimseye bırakmamıştı.

Festivalin ilk yıllarına adeta damgasını vuran Pizzi, 1952 yılında ikincisi düzenlenen yarışmada "Vola Colomba" isimli şarkısıyla birinciliği kazanmasının yanı sıra, "Papaveri e papare" parcasıyla ikinciliği, "Una donna prega" ile de üçünlüğü de alarak, aynı yarışmada ilk üç sıranın sahibi olmayı başarmıştı. Pizzi, 1953 yılında üçüncüsü düzenlenen festivalde de Teddy Reno ile birlikte seslendirdiği "Campanaro" şarkısıyla yarışmanın ikincisi olmuştu.

16 Nisan 1919 doğumlu Pizzi, geçen yıl 60'ıncısı düzenlenen festivale de onur konuğu olarak katılmıştı. Pizzi, İtalya'da faşizmin hakim olduğu yıllarda İtalyan radyo kurumu RAI'de yaptığı programlarla hafızalarda yer etmiş bir isimdi.

Kaynak:
Bu haber toplam 2026 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri