Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

NOGAY TÜRKLERİ 155 YIL SONRA İLK KEZ ROMANYA’DA

19.02.2016 11:22
Nogay Türklerinden Romanya'ya anlamlı ziyaret
Türkiye’de yaşayan Nogay Türklerinin göç ettikleri yerlerden birisi de bu günkü Romanya sınırları içindeki bazı bölgeler. Kafkaslardan Romanya’ya göç etmek zorunda kalan ve orada yurt edinen Nogay Türkleri’nin torunları 155 yıl sonra ilk kez Anadolu’dan Romanya’ya bir ziyaret gerçekleştirdiler.
 
Eskişehir Nogay Türkleri Derneği tarafından düzenlenen bir proğram çerçevesinde Türkiye’de yaşayan Nogay Türkleri tarihlerinde ilk kez göç edip geldikleri topraklara, Romanya’ya bir ziyaret gerçekleştirdiler.
 
Kafkaslardan sürgün edilen ve yaşadıkları topraklardan ayrılmak zorunda kalan Nogay Türkleri, 1860’lı yıllarda bugünkü Kırım, Romanya, Bulgaristan sınırları içinde olan yerlere ve Anadolu’ya göç etmişlerdi. O tarihlerde Osmanlı Devleti’nin toprakları olan o bölgelere Osmanlı Devleti tarafından planlı şekilde yerleştirilmiş ve bir kısmı da Anadolu’da birçok bölgeye nakledilmişti.
 
Romanya’da bir süre kalan ve ardından Anadolu’ya yerleştirilen Nogay Türklerinin bir kısmı Eskişehir’de yaşamakta. Bu gün Eskişehir’de Eskişehir Nogay Türkleri Derneği adıyla toplanan ve çalışmalar yapan Nogay Türkleri, yüz elli beş yıllık bir zamandan sonra atalarının konakladığı yerlere bir ziyaret gerçekleştirdiler.
11169913_10153261667439824_5764689210780656581_n.jpg
 
Romanya’da Köstence bölgesinde temasta bulunan heyette, Eskişehir Nogay Türkleri Dernek Başkanı Eşref Özer, Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Özkılıç, Aydın Kutlu, Birol Okyay, Ceyhun Ersen ve Hakan Özcan vardı. İstanbul’dan karayolu ile gittikleri Romanya’da Nogay Türkleri ve Tatarlar tarafından karşılanan heyet bir hafta konuk edildi.
 
Romanya’da büyük bir ilgiyle karşılanan heyet, Romanya Müslüman Tatar Türklerinin Demokrat Birliği teşkilatıyla, Köstence Belediyesi ile ve Romanya Müslüman Tatar Türklerin Demokrat Birliği Başkanı ve Romanya Milletvekili Celil Eserghep ile temaslarda bulundular. Köstence’de ve Nogayların, Tatarların bir arada yaşadıkları Karamurat, Mangalia, Köstence, Eferyon, Tekirgöl, Kanara, Mecidiye, Endek , Karakuyusu, Nurbatlar ve Tuzlabazı köy ve yerleşim yerlerini ziyaret eden heyet, o bölgenin zengin mutfağından ve at etiyle hazırlanmış sucuklardan da tattılar.
 
Ziyaretle ilgili olarak sorumuzu yanıtlayan Eskişehir Nogay Türkleri Dernek Başkanı Eşref Özer “ Uzun yıllardır gitmeyi ve görmeyi hayal ettiğimiz bu toprakları gelip görmek ve buradaki soydaşlarımızla yeniden görüşmek bizim için büyük bir özlemdi. Bunu geçte olsa, 155 yıl aradan sonra gerçekleştirebilmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Diliyoruz ki, bu ziyaret yeniden şekillenecek ve gelişecek ilişkilerin bir başlangıcı olsun. Bizler, Nogay
Türkleri olarak sadece Anadolu’da yaşamıyoruz, Kazakistan’da, Karaçay’da, Çeçenistan’da, Dağıstan, Kırım, Bulgaristan ve Romanya’da yaşıyoruz. Eskişehir’deki Nogaylar olarak ilk ziyaretimizi Romanya’ya gerçekleştirdik. İstiyoruz ki zaman içerisinde bütün dünya Nogaylarını ziyaret edelim ve varlığımızı unutmayalım. “ dedi..
 
Heyette yer alan Aydın Özkılıç ise “ Romanya’ya gelmekten ve buradaki Nogay Türkleriyle, Tatarlarla tanışmaktan mutlu oldum. Burada Tatarların, Nogayların, Kıpçakların hepsinin bir arada tek vücut olmalarını görmekten gurur duyuyorum. Bu onların kendi kültürlerine ve değerlerine ne kadar sahip çıktıklarını gösteriyor. “ dedi.
 
Heyetin Eskişehir’e dönüşü sonrası Eskişehir’de yaşayan Nogay Türkleri tarafından ilgi ve merakla beklenilen ziyaret ile ilgili izlenimleri, Eskişehir Nogay Türkleri Derneği’nin Opera binasının karşısındaki yeni yerinde, gelen dinleyiciler ile paylaşıldı.
Hakan Benli / Ankara
 
Bu haber toplam 2232 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri