Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

NTV Darbe Çağrısını Niye Yayınladı

19.03.2009 11:31
NTV'de dün ekrana gelen Seçim Otobüsü programında darbe çağrısı yapıldı.
Bu utanç verici görüntülerin banttan yayınlanan bir programda yer alması, bu olayın daha önceden kurgulandığı ve kasıtlı yayınlandığını gösteriyor.

Programda, AK Parti'nin kapatılmasını, bunun gerçekleşmemesi halinde ordunun yönetime el konmasını isteyen görüşler yayınlandı.


Programda bir kişinin, "Ben darbe taraftarıyım, birçok şeyin resetlenmesi lazım, darbeyle birçok kişiye gözdağı verilmesi lazım.” sözlerine yer verildi.


Tüm bunlar olurken, yayının kesilmemesi ve herhangi bir müdahale olmaması, NTV adına büyük bir utanç olarak basın tarihinde yerini aldı.


DARBE ÇAĞRISI YAYINLAYAN NTV KENDİNİ NASIL SAVUNDU?


Darbe çağrısını ekrana getiren NTV'den yapılan açıklamada ise, olay 'yayın kazası' olarak nitelendirildi.


NTV'den yapılan açıklama şöyle:


“NTV Belediye Otobüsü” 2009 yerel seçimleri öncesinde, seçmenlerin görüşlerini serbestçe aktardığı, demokrasi ve çoğulculuğa saygının ifadesi olacak bir program şeklinde tasarlanmış ve yayına konulmuştur. Haftalardır yayınlanan programda, her kesimden seçmenler yerel seçimlerle ilgili görüşlerini özgürce ifade etmektedirler.


“NTV Belediye Otobüsü”nün 18 Mart tarihinde yayınlanan bölümünde, bir vatandaşın “askerden başka çare yok” şeklindeki sözleri program içinde yeralmış ve yayınlanmıştır. Durumun fark edilmesinin ardından bu bölümün tekrarları NTV ekranından ve resmi internet sitesinden kaldırılmıştır.


YAYIN KAZASI OLMUŞ, GÖZDEN KAÇMIŞ!


Ancak gözden kaçan ve ekrana yansıyan bu “yayın kazası”, bazı internet siteleri tarafından “NTV'den darbe çağrısı” şeklinde, NTV'nin maksatlı bir yayın tercihiymiş gibi sunulmuştur.


NTV, kurulduğu günden itibaren izlediği yayın çizgisiyle, demokrasiye bağlılığı konusunda tertemiz sicile sahip bir medya kuruluşudur. Bunu yayınlarıyla defalarca göstermiş ve tarafsızlığı tartışma konusu edilmemiştir.


KAMUOYUNDAN ÖZÜR DİLEDİ


NTV'nin bu olayda bir demokrasi kusuru değil, bir yayıncılık kusuru sözkonusu olabilir.


NTV, yanlış anlamalara ve rahatsızlığa yol açma olasılığı nedeniyle kamuoyundan özür diler.


Saygılarımızla,


NTV
Bu haber toplam 2110 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri