Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Numan Kurtulmuş'tan Bakanlar Kurulu sonrası açıklama

07.12.2015 23:43
Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Numan Kurtulmuş, Rus askerinin elinde füzeli görüntüsü hakkında "Çocukça bir şov" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında, Çankaya Köşkü'nde saat 16.20'de başlayanBakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Hükümet SözcüsüNuman Kurtulmuş açıklama yaptı.

"ÇOCUKÇA BİR ŞOV"

Kurtulmuş, Boğaz'dan geçiş yapan Rus gemisinde bir askerin elinde füze ile görüntülenmesini ise "Çocukça bir şov" olarak nitelendirdi. Rusya'yla ilgili "Biz krizi tırmandıran taraf olmayacağız" dedi. Kurtulmuş, aynı görüntüyle yine karşılaşılması durumunda ne yapılacağına yönelik soruyu da "Böyle bir şeyle karşı karşıya kalırsak da bunların tedbirleri var" şeklinde yanıtladı.

"KUZEY IRAK'TA VARLIĞIMIZ 2014'TEN BERİ SÜRÜYOR"

Numan Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları:

"Türkiye DAİŞ'le mücadele konusunda koalisyonun bir parçasıdır. Sadece Suriye değil, Irak'ta da DAİŞ'le mücadelede etkin bir unsurdur. Türkiye, Musul'un DAİŞ'ten kurtulması için mücadele eden güçlere eğitim vermektedir. Türkiye oraya yeni gitmiyor. Kuzey Irak'taki varlığımız 2014'ten beri sürüyor. Mart 2015'ten bu yana Başika'da eğitimler veriliyor. TSK'nın oradaki varlığı basındaki abartılı yayınlar nedeniyle abartılı bir şekilde kamuoyuna yansıdır.

Kurtulmuş: Türkiye Musul'u DAİŞ'ten kurtarmak için Irak'ta VİDEO

"IRAK'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE SAYGI DUYAN BİR ÜLKEYİZ"

Türkiye, Irak'ın toprak bütünlüğüne saygı duyan bir ülkedir. Türkiye'nin Kuzey Irak'taki varlığı, merkezi Irak hükümetine karşı değil, tam tersine merkezi Irak hükümetinin de gücünü artıracak şekilde DAİŞ'le mücadelede etkin bir dayanışmanın sağlanması içindir. Irak'ın terörle mücadelesine destek veriyoruz. Basında yer alan abartılı haberler sonucu Irak makamlarında hassasiyete neden oldu. Savunma bakanlarımız görüştü ve gerekli bilgiler verildi. Türkiye'nin oradaki varlığı yayılmacılık değildir. Türkiye orada kendi amaçlarıyla ilgili bulunmuyor. Bu eğitim desteğini veren tek ülke Türkiye değil. Hollada'dan Fransa ve Almanya'ya kadar. Bu Türkiye'den talep edilen bir hizmettir. Kamuoyunda oluşan algı dolayısıyla Irak hükümetinde böyle bir hassasiyet oluştu.

Bu haber toplam 1398 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri