Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nur Serter'den inciler

11 Şubat 2009 / 17:49
CHP’li Nur Serter, “Çarşaflı ve başörtülüler CHP’ye üye olabilir ama milletvekili olamaz” dedi.
İstanbul Üniversitesi’nde rektör yardımcılığı yaptığı sırada başörtülüleri ‘ikna odalarında’ ikna etmesiyle tanınan CHP’li Nur Serter, “Çarşaflı ve başörtülüler CHP’ye üye olabilir ama milletvekili olamaz” dedi.
PARTİYE ÜYE OLSUNLAR
Yerel seçimler öncesi önce ‘çarşaf’ ardından ‘Kuran kursu’ açılımı gerçekleştiren CHP’nin samimiyetsizliği bir kez daha ortaya çıktı. Başörtülü ve çarşaflıların kesinlikle kamu kurum ve kuruluşlarında eğitim göremeyeceği ve çalışamayacağını söyleyen CHP’li Nur Serter, ancak partiye üye olmalarını desteklediğini söyledi.

ANAYASA KARŞIYMIŞ
NTV’de yayınlanan Neden programına konuk olan ‘ikna odalarının’ mimarı CHP milletvekili Nur Serter, başörtülülerin kesinlikle milletvekili olamayacağını söyledi. Partiye üye olmalarını desteklediğini kaydeden Serter, Anayasa ve yasaların başörtülü ve çarşaflıların kamuya ait kurumlarda başörtülü eğitim görmelerini ve çalışmalarını yasakladığını belirtti.

LAİKLİK HERŞEYİN ÜSTÜNDE
‘CHP’ye üye olan çarşaflılar milletvekili olmak isterse ne yapacaksınız?’ sorusuna Serter, ‘Bu mümkün değil. Zaten Anayasa bunu kabul etmiyor. Böyle bir şey olamaz” diye cevap verdi. ‘Anayasa’nın hangi maddesi bunu reddediyor?’ sorusuna ise Serter, “Anayasa laiklik ilkesinden yola çıkarak bunu yasaklıyor. Laiklik ilkesi her şeyin üstündedir” dedi.

Serter, partisinin Kur’an kursu açılımını ise, ‘Modern ve laikliğe saygılı kurumlarca verilecek eğitimle, Kur’an kurslarının tarikatların elinden alınması’ olarak yorumladı.

Süleyman Kaya – habervaktim.comBu haber toplam 1214 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri