Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Teröristlerle halay çeken siyasetçi suçsuz bulundu

03.10.2012 13:08
Terör örgütü PJAK'ın kampında teröristlerle halay çektiğinin ortaya çıkması üzerine partisiyle ilişkileri askıya alınan Nusaybin asıllı İsveçli siyasetçi Evin Çetin tekrar görevine başladı.

Parti yönetimi  PJAK’ın AB ve ABD’de terör örgütü listesinde yer almadığını savundu. Bu savunma komik ve skandal olarak değerlendirildi. Zira bir hafta önce ABD'nin Amerikan Stockholm Büyükelçiliği danışmanı Jeff Anderson, Expressen gazetesine yaptığı açıklamada, hem ülkesinin hem de İsveç'in 2009 yılında PJAK'ı terör örgütü olarak kabul ettiğini söylemişti.

ATİLA ALTUNTAŞ/STOCKHOLM
 

Evin Çetin'in terör örgütü PJAK kampına izinli olduğu zaman diliminde masraflarını kendi cebinden ödeyerek gittiğini söyleyen Sosyal Demokrat Parti Dalarna Bölgesi Başkanı Peter Hultqvist, Evin Çetin’in masum olduğunu ve tekrar göreve başladığını kaydetti.

Parti yönetimi ayrıca PJAK’ın AB ve ABD’de terör örgütü listesinde yer almadığını savundu. ABD'nin Amerikan Stockholm Büyükelçiliği danışmanı Jeff Anderson, Expressen gazetesine yaptığı açıklamada, hem ülkesinin hem de İsveç'in 2009 yılında PJAK'ı terör örgütü olarak kabul ettiğini söylemişti.

Sosyal Demokrat Dalarna teşkilatının soruşturma soncunda basına dağıttı bildiride şu ifadeler yer aldı:

"Kuzey Irak ziyareti Paskalya bayramında 2012'de gerçekleşti ve Evin Çetin izinliydi.

Uçak biletleri ve diğer harcamalar kendi cebinden ödedi

Seyahat boyunca çeşitli örgütler ve kişileri ziyaret etti

Seyahat bir kitap çıkarma amaçlı yapıldı, örgütlere veya kişilere destek vermek için değil

PJAK, BM, AB ve ABD'nin terör listesinde yer almıyor."
 

Kaynak:
Bu haber toplam 7898 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri