Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

NY Times'a göre Suriye'de ABD'nin kuvvetleri çarpışıyor

30.08.2016 01:13
ABD gazetesi New York Times Cerablus'ta savaşan ÖSO'nun CIA tarafından desteklendiği, YPG'nin ise Pentagon tarafından desteklendiğini yazdı.

The New York Times, Cerablus'u terör örgütü DAEŞ'ten alan Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu'nun üstü kapalı olarak CIA tarafından desteklendiğini, terör örgütü YPG'nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri olarak bilinen oluşumun ise Pentagon tarafından desteklendiğini yazdı.

SAVAŞAN TARAFLAR İKİ FARKLI ABD KURUMU

Anne Barnard tarafından yayımlanan makalede, Cerablus'u DAEŞ'in elinden alan ve batıya El Bab ve Mare'ye doğru yönelen Özgür Suriye Ordusu'nun bu rotada Pentagon'un finansal olarak da açıktan desteklediği DSG ile çarpışmasının kaçınılmaz olduğu belirtildi. Barnard, bu şekilde aslında savaşan tarafların iki farklı ABD kurumu olduğunun altını çizdi.

ABD DENGELEME POLİTİKASI UYGULUYOR

'ABD'nin Kürt militanlara yaptığı desteği Suriyeli muhaliflere ve Türkiye'ye yaptığı destekle dengelediğini' yazan Barnard, 'ABD'nin Kürt militanlara son gelişmelerin ışığında yaptığı 'Fırat'ın doğusuna çekilmeleri gerektiği' uyarısının da bu dengeleme politikasının bir parçası olduğunu' belirtti. ABD'nin henüz çatışmalar devam ederken izleyeceği yolun kesin olmadığını savunan Barnard, Pentagon Basın Sözcüsü Peter Cook'un 'Cerablus'taki çatışmaları "kabul edilemez" bulduğu ve bölgedeki gruplara krizi çözmeleri için gereken adımları atmaları gerektiğini' söylediği açıklamasına da yazısında yer verdi.

'ORTAK YOL ARAYIŞI UZAYABİLİR'

Barnard, Cerablus'un ardından gelecek olan yeni çatışmaların ABD destekli kuvvetlerin ilk çatışması olmayacağını ancak en önemlisi olabileceğini belirtti. Bu gelişmeler yaşanırken, Türkiye'nin son zamanlarda yakınlaştığı Rusya ile ABD'nin, Suriye'deki iç savaşı bitirmek için aradığı ortak yolun da zamansal olarak uzayacağına dikkat çekti.

Bu haber toplam 924 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri