Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

O balıklara neden o isimler verildi?

22.01.2014 22:51
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğü, üç yeni sazan türü hakkında yapılan haberlere ilişkin olarak açıklama yaptı.

Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. DavutTuran, Türkiye için endemik olan bu yeni türlerin oldukçageniş bir dağılım alanına sahip olan Sazangiller familyasına ait olduğunu söyledi. Prof. Dr. Turan, "Sazangiller omurgalı hayvanlar içerisindeki en büyük familyalardan birisidir ve bu familya 220 cinse ait 2 bin 400'ün üzerinde tür ile temsil edilmektedir. Su Ürünleri Fakültesi bünyesinde daha önce 18 yeni türü dünya faunasına kazandırdık. Son 3 balık türü ile bu sayıyı 21'e çıkardık" dedi.

ANNESİNİN VE ARAŞTIRMAYA YARDIM EDENLERİN İSİMLERİ

Prof. Dr. Turan, balıklara verilen isimlerle ilgili de açıklamada bulundu. Annesinin adının Emine olduğunu kaydeden, bölgede yaşayan Köy Hizmetleri'nden emekli Recep Buyurucu'nun araştırmalar sırasında kendilerinearazide yol gösterdiğini anlatan Prof. Dr. Turan, Rize Devlet Hastanesi Başhekimi Hasan Basri Velioğlu'nun da çok yardımcı olduğunu belirterek, bu nedenlerle balık isimlerinde bu adların kullanıldığını söyledi.

'BAŞBAKAN'IMIZIN ADINI DA VERMEK İSTERİZ'

RTEÜ Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Davut Turan, keşfedilen 3 sazan türüne verilen isimlerin ikisinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın isimlerini çağrıştırması üzerine açıklamayaptı. Başbakan Erdoğan'ın izni olmadan böyle isim verilmesinin doğru olmayacağını ifade eden Prof. Dr. Turanşunları söyledi:

haber10

"Elbette bize izin verirse Başbakan'ımızın ismini addederiz. Bunda hiçbir sakınca görmeyiz. Bu tabii kendisinin izni ile olur. Aslında iyi de olur. Benim de aklımdan geçmedi değil. İnşallah ileride izin verirlerse kendisine ve eşine bir tür addederiz. Bilimde biraz etik anlayışı ön plandadır. Başbakan'ımızın Türkiye'ye büyük hizmetleriolmuştur. Ama onun izni olmaksızın böyle bir şey yapmamız doğru olmaz. O nedenle yanılgıya düşülmesin. Oradaki Emine ismi benim annemin ismidir. Recep ismi ise alan rehberimizin adıdır."

Bu haber toplam 2488 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri