Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

O camiyle ilgili yasal yaptırım çağrısı

06.07.2013 23:30
Mehmet Görmez, Gezi Parkı olayları sırasında Dolmabahçe'deki Valide Sultan Bezmialem Camii'nde yaşananlarla ilgili ilk kez konuştu.

Diyanet İşler Başkanı Mehmet Görmez, Gezi Parkı olayları sırasında Dolmabahçe'deki Valide Sultan Bezmialem Camii'nde yaşananlarla ilgili Habertürk'te konuştu.

Habertürk canlı yayınında Erdal Şen, Belkıs Kılıçkaya ve Nihal Bengisu Karaca'nın sorularını yanıtlayan Görmez, caminin bir "karargâh" olarak kullanılmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

Olayın duyulmasının ardından Diyanet'in müfettişlerinin incelemelerini başlattığını belirten Görmez, kamera kayıtlarının, din görevlilerinin, güvenlik görevlilerinin ve tanıkların ifadelerinin alınmasıyla bir rapor oluşturulduğunu hatırlattı.

Görmez, şöyle konuştu:

"Bir mümin olarak, bu cübbeyi, bu sarığı giymiş bir din hizmetkârı olarak herhangi bir olayda, suçu ne olursa olsun, dini, rengi ne olursa olsun... Bir insan can havliyle yaralı olarak bir mabete sığınırsa o bize Allah'ın emanetidir. Ancak bizim burada kabul edemeyeceğimiz çok önemli bir husus var. İçinde her türlü şiddeti barındıran bir kalkışma hareketinde bir camiyi üs olarak, karargâh olarak kullanabilir miyiz, kullanamaz mıyız? Kamuoyu daha çok içki içildi mi içilmedi mi tartışması yaptı. Ama bence daha çok üstünde durulması gereken nokta burası. Biz bunu kabul edemeyiz. Rapordan anlaşıldığı kadarıyla önceden oraya getirilen tıbbi malzemeler ve diğer malzemeler bunu gösteriyor. O camide namaz kılan cemaat olarak, vatandaş olarak kabul edemeyiz"

ALNIMI SECDEYE KOYDUĞUM YERİ AYYAKABIYLA ÇİĞNEYEMEZLER 

Caminin bir masuniyeti olduğunu, içinde nasıl davranılması gerektiğinin belli olduğunu kaydeden Görmez, şöyle devam etti:"Benim alnımı secdeye koyduğum yeri birisi gelip ayakkabıyla çiğneyemez. İçeride her türlü hareket var. Mesela 'Arkadaşlar burası Allah'ın evi' diye ikaz eden de var, dışarıdan sarhoş olmuş içeriye girip mihrapta oturan da var. Üstünü başını soyup orada gezinen de var. Köşesinde oturup dışarısı sakinleştiğinde dışarı çıkmak isteyen de var. Camiye giren gençlerin bütün tavırlarını düşüncelerini aynı kabul etmek de yanlış. Cami içinde kız arkadaşını öpen de var, edebiyle oturan da var"

YAPTIRIM ÇAĞRISI 

Görmez, cami ile ilgili tartışmaların artık bitmesi gerektiğini belirterek, mabede saygısızlıkla ilgili yasal yaptırım gerektiğini söyledi.

Bu haber toplam 1552 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri