Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'O çocuklara borçluyuz geri döneceğiz'

24.12.2015 14:49
PKK'ya yapılan süpürme operasyonun devam ettiği Cizre ve Silopi'de görevlerinden ayrılmak zorunda kalan öğretmenler "O çocuklara borçluyuz, hepimiz geri döneceğiz" diyor.

Geçtiğimiz 14 Aralık'ta Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerinde görev yapan yaklaşık 4 bin öğretmen cep telefonlarına "Hizmet içi eğitime alındınız. İsterseniz bu eğitimi memleketlerinizde alabilirsiniz" mesajı geldi.
Günlerdir askeri sevkıyat yapıldığını gören ve bir operasyon bekleyen öğretmenler ise valizlerini toplayıp memleketlerine döndü. Herkesin hafızasında da araç bulamadıkları için ellerinde valizlerini sürükleyerek ilçeden ayrılan öğretmen görüntüleri kaldı.
Öğretmenlerin ardından operasyon başladı. 2 ilçedeki 80 bin öğrenci için de eğitim bitti.

"Ailelerimiz geri dönmemizi istemiyor"

Gittikleri illerde hizmet içi eğitim almayan öğretmenler Habertürk'e konuştu. "Kaçtılar" eleştirilerine kırgınlar, "Kaçmadık, geri döneceğiz. Ailelerimiz geri dönmemizi istemiyor ama biz öğrencilerimize tekrar gideceğiz" diyorlar.

PKK öğretmenleri canlı kalkan yapacaktı

Öğretmenler asıl ayrılma gerekçelerini ise, "Terör örgütünün öğretmenleri canlı kalkan olarak kullanacağını duyumları son 2 haftadır sürekli duyuyorduk. Ayrılma nedenimiz bu oldu" diye anlatıyorlar.
Öğretmenler, akıllarının geride kalan öğrencilerinde olduğunu belirterek "Onları geride bırakmak zorunda kalmak garip bir duygu. Aklımız da yüreğimiz de o çocuklarda kaldı. Bir an önce yasak kalksın ve öğrencilerimizle buluşalım" dediler..

"Kaçmadık, geri geleceğiz"

İşte Silopi ve Cizre'den ayrılan öğretmenlerin anlattıkları..

"5 yıldır isteyerek çalışıyorum"

A.C. (Şırnak'ta 5 yıllık öğretmen, 32 yaşında)
Şırnak ilk atandığım yer. 5 yıldır isteyerek çalışıyorum, tayin bile istemedim. Telefonla her gün öğrencilerimin ailelerine ulaşmaya çalışıyorum. Onlar geride kaldı. Bu çok garip bir duygu. aklım çocuklarda. Başlarına bir şey gelecek diye korkuyorum. Veliler de arıyor "bizi bırakmayın" diyorlar. Bırakmaya niyetimiz yok. Geri döneceğiz. "Kaçtınız" diyenler haksızlık ediyor. Çocuklar onları terk ettiğimizi düşünmesin.

"Ayrılmasak PKK bizi canlı kalkan yapacaktı"

S.T. (Silopi'de sınıf öğretmeni, 29 yaşında)
Halk bize "Kaçtınız" demiyor. Onlar bizim hangi koşullarda çalıştığımızı biliyor. Kaygılarımızı anlıyorlar, geri geleceğimize söz verdik. Köy okulunda öğretmenim, evliyim. İstesem eşimi gerekçe göstererek tayin isterim ama köyden ayrılmak istemedim. O çocuklara borçlu olduğumu hissettim. Onları terk etmedik, hepimiz geri döneceğiz. Ayrılma nedenimiz öğretmenlerin canlı kalkan yapılacağını duymamızdı.

"Ailem karşı çıkıyor ama ben döneceğim"

E.D. (Cizre'de İngilizce öğretmeni, 25 yaşında)
Geri döneceğiz elbette. Geri dönünce eğitimdeki açıklarını kapatırız ama onların üzüntülerini nasıl gidereceğiz acaba. Gitmek bizim için kolay olmadı. Kimse bizi suçlamasın. Cizre benim ilk atama yerim. Ailem gitmeme karşı çıkıyor ama ben gideceğim.

"Mesaj gelince, ağlamaya başladık"

P.A. (Cizre'de sınıf öğretmeni, 26 yaşında)
Mesaj geldiğinde 7 arkadaş birlikteydik, neler olacağını anladık. Hepimiz ağlamaya başladık. Bavullarımızı ağlayarak topladık. Ailem "Ya rapor al ya da bırak öğretmenliği, tek kızımızsın" diyor. Onları dinlemeyeceğim, rapor almayacağım, geri döneceğim.

"Büyük çoğunluğu geri gelecek"

T.T. (Şırnak'ta öğretmen, 38 yaşında)
Ben Şırnaklıyım, o yüzden burada kaldım. Kimse giden öğretmenleri eleştirmesin. Gidenler arkadaşlarımız, nasıl zor ayrıldıklarına tanıklık ettik. Zorunlu ayrıldılar. Belki aralarından dönmeyenler olabilir ama büyük çoğunluğu geri gelecek.

Bu haber toplam 1336 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri