Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

O Hakim Ve Savcılara Soruşturma

05.10.2014 01:03
İzmir merkezli “yasa dışı dinleme” operasyonunda tutuklanan 11 polis tahliye edilirken, bazı savcı ile hakimler hakkında inceleme başlatıldı

 

Ulusal bir gazetede 18 Mart 2014 tarihinde yer alan haberde telefonları yasa dışı dinlendiği iddia edilen 62 kişi, polise giderek şikayetçi oldu. Şikayet üzerine harekete geçen İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, İzmir, Adıyaman, Ankara, Aydın, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Hakkari, Kayseri, Malatya, Şırnak, Van ve Yalova’da eş zamanlı operasyon için polise talimat verdi. Yapılan operasyonda 27 polis gözaltına alındı. Beş polis ise emniyete kendileri gelerek teslim oldu. Polisteki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edilen Hasan Ali Okan, Ramazan Karakayalı, Taner Aydın, Kürşat Şenol Yılmaz, Burak Cemal Yılmaz, Hamza Doğan, Haldun Çabuk, Talha Ülkümen, Tarkan Kolik, Memduh Tosun ve Mustafa Edip Çakmak tutuklanırken, 21 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Avukatların yaptığı itirazı değerlendiren İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi, tüm polisleri tahliye etti. Pazartesi günü Ankara’dan gelen müfettişler, İzmir adliyesinde 2010 ile 2013 yılları arasında dinleme izni verilen dosyaları incelemeye başladı. Dinleme talebinde bulunan savcıların tek tek ifadesini alacak olan müfettişler, ayrıca dinleme izni veren hakimleri de sorgulayacak. Müfettişler, keyfi tutum ve yasa dışı dinleme tespit ederse rapor düzenleyip HSYK’ya bildirecek. HSYK, yasa dışı dinleme olayında görevlerini kötüye kullanan savcı ve hakimler hakkında dava açabilecek.

SAVCI TAHLİYELERE İTİRAZ ETTİ

Yasa dışı dinleme operasyonunu yürüten Savcı Okan Bato, İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tahliye edilen Hasan Ali Okan, Ramazan Karakayalı, Taner Aydın, Kürşat Şenol Yılmaz, Burak Cemal Yılmaz, Hamza Doğan, Haldun Çabuk, Talha Ülkümen, Tarkan Kolik, Memduh Tosun ve Mustafa Edip Çakmak’ın yeniden tutuklanması için itirazda bulundu. Savcının itirazı haklı bulunursa tahliye edilen polisler yeniden cezaevine girecek.

Bu haber toplam 1356 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri