Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

O manşetler yalan çıktı !

26.12.2010 11:51
Ayşe Sucu kararını Diyanet İşleri Başkanlığı vermemiş. Başka çarpıtmalar da var
TürkiyeDiyanetVakfı Kadın Merkezi Faaliyetleri Başkanı Ayşe Sucu'nun görevden alınmasının Diyanet İşleri Başkanlığı'nın değil Diyanet Vakfı'nın kararı olduğu açıklandı.

Kadın Merkezi'nin yeniden yapılandırılması amacıyla Sucu'nun görevden alındığı belirtilirken, kararın yaşam tarzıyla ilgili olmadığı vurgulandı.

Öte yandan, Sucu'nun 14 yıldır başkan olarak görev yaptığı öğrenildi. Ayrıca basında yer alan haberlerde Sucu'nun görev yaptığı dönemde üye sayısını 12 bine çıkardığı belirtilmişti. Bu bilginin gerçeği yansıtmadığı, Kadın Faaliyetleri Başkanlığı'nın üye sayısının bin 400 olduğu öğrenildi.

Bazı gazetelerde yer alan haberlerde,TürkiyeDiyanet Vakfı Kadın Merkezi Faaliyetleri Başkanı Ayşe Sucu'nun görevden alınmasının yaşam tarzıyla ilgili olduğu belirtilmişti. Sucu'nun başını 'Benazir Butto' modeli örtündüğü; bu nedenle görevden alındığı ve görevden alınmasının Diyanet'i karıştırdığı iddia edilmişti.

Haberler üzerine Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Süleyman Necati Akçeşme, bir açıklama yaptı.

Akçeşme, görevden alma kararının Diyanet İşleri Başkanlığı ile bir ilgisinin bulunmadığını vurguladı. Türkiye Diyanet Vakfı olarak Mütevelli Heyeti'nin ortak iradesiyle kararın alındığını belirten Akçeşme, bu kararın Sucu'nun kişisel fikir, düşünce veya yaşam tarzıyla ilgili olmadığını belirtti.

Ayşe Sucu'nun Türkiye Diyanet Vakfı çalışanı olduğu ve son 4 yılda Diyanet İşleri Başkanlığı ile doğrudan herhangi bir ilgisinin kalmadığını kaydeden Akçeşme, "Mütevelli Heyetimizce benimsenen yeniden yapılanma çerçevesinde hizmetlerin yeni bir heyecan ve anlayışla daha kapsamlı ve yararlı yürütülmesi için Kadın Faaliyetleri Merkezi Müdürümüze şimdiye kadar yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür edilmesi kararı alınmış ve karar 24 Aralık Cuma günü öğleden sonra kendisine tebliğ edilmiştir.

Bu kararın söz konusu şahsın görüş ve düşüncesi veya yaşam tarzı ile hiçbir ilişkisi yoktur ve olamaz. Objektif kriterlere göre hizmet veren bütün kurum ve kuruluşlarda olduğu gibi Türkiye Diyanet Vakfı da personelin kılık kıyafetine veya yaşam tarzlarına göre değil hizmetindeki başarısına göre değerlendirme yapmaktadır." dedi.

Sucu'nun görevden alınmasının ardından 24 kişilik yönetim kurulunun da pazartesi günü yapacakları basın toplantısıyla istifa edecekleri ileri sürülmüştü. Bu bilgilerin de gerçeği yansıtmadığı öğrenildi.

Önceki Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu döneminde de Sucu'nun görevden alınmasını gündeme geldiği; ancak sonra vazgeçildiği öğrenildi.

Yine edinilen bilgiye göre, Sucu'nun kurumdan çok kendini öne çıkaran faaliyetleri Türkiye Diyanet Vakfı'ında rahatsızlık oluşturdu.


 

Bu haber toplam 2796 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri