Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'O PKK'lılar Öcalan'ın emriyle öldürüldü'

21.01.2012 11:14
Son 30 yılda 40 bin kişinin ölümünden sorumlu tutulan terör örgütü PKK'nın, çok sayıda kurucu ve yöneticisini de infaz ettiği ortaya çıktı.

Örgütü yakından tanıyan Kürt siyasetçi İbrahim Güçlü'nün TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na sunduğu raporda, PKK'nın infaz listesine yer verildi. Raporda, terör örgütünün çeşitli tarihlerde toplam 25 üst düzey mensubunu, sadece 1987 yılında ise 67 elemanını çeşitli gerekçelerle öldürdüğü kaydediliyor.

Önceki gün TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan terör alt komisyonu toplantısında konuşan İbrahim Güçlü, komisyona terörün çıkış nedenleri ve sonuçlarına ilişkin bir rapor sundu. Derin devlet-PKK ilişkisine dikkat çekilen raporda, terör örgütünün derin devletin yönlendirmesiyle farklı Kürtçü akımlara karşı kullanıldığı ve bu çerçevede çok sayıda Kürt ileri geleninin öldürüldüğü belirtildi. 12 Eylül iddianamesinde, darbenin hazırlanmasında önemli aktör olarak kullanılan PKK'nın, bu dönem işlediği toplu cinayetlere de yer verilmesi gerektiği ifade edildi. PKK'nın 1980 öncesinde bölgede çok sayıda vatandaşın yanı sıra üst düzey 10 kişiyi suikast sonucu katlettiğine yer verilirken, örgütün kuruluşunda veya sonradan yönetiminde yer almış 25 üst düzey kişinin de çeşitli gerekçelerle infaz edildiği anlatıldı. Raporu hazırlayan Güçlü'ye göre, bu kişiler bizzat Abdullah Öcalan'ın emriyle öldürüldü.

Bir dönem HADEP genel başkan yardımcılığı yapan Hikmet Fidan, örgütün önemli isimlerinden Kani Yılmaz ve Sabri Tori de infaz edilen isimler arasında yer alıyor. Hizbullah terör örgütü için 'PKK'nın siyam ikizi' ifadesi kullanılan raporda şu sözler yer alıyor: "İki gücün çatıştırılmasında asıl öldürülenler, Kürt insanı ve sivil güçleri oldu. Devletin yarattığı PKK ve Hizbullah çatışmasında Silvan'da 860 kişi, diğer Kürt şehirlerinde de yüzlerce sivil öldürüldü. Öldürülenlerin ezici çoğunluğunun da PKK ve Hizbullah'la örgütsel bir ilişkisi yoktu."

ZAMAN  

Bu haber toplam 1316 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri