Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

O savcı 7 işadamının hisselerine tedbir koydurdu!

04.01.2014 14:47
17 Aralık operasyonunu başlatan ve aldığı şüpheli kararlar sonrası dosyadan el çektirilen Savcı Akkaş'ın aceleci davranarak 7 işadamı ve 2 şirket hakkındaki tedbir kararını önceden postayla yolladığı ortaya çıktı.

17 Aralık operasyonun devamında 7 işadamı ve 2 şirket için 25 Aralık günü alınan tedbir kararı 31 Aralık yani yılın son günü bankalar, Merkezi Kayıt Kuruluşu ve Aracı Kuruluşlar Birliği'ne ulaştı. Dün itibarıyla da tüm hisselerine tedbir geldi.

17 Aralık operasyonu ile gündeme gelen ve dosyası elinden alınan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Muammer Akkaş imzası ile 7 işadamı ve 2 şirket hakkında istenilen tüm mal varlıklarına tedbir konulması kararı 31 Aralık akşamı yani yılın son günü bankalar, Merkezi Kayıt Kuruluşu ve Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği Başkanlığı'na (TSPAKB) ulaştı.

Abdullah Tivnikli, Mustafa Latif Topbaş, Cemal Kalyoncu, Ömer Faruk Kalyoncu, Mehmet Cengiz, Usame Kutub ve Cengiz Aktürk'ün tüm mal varlıklarına tedbir kararı aldırmıştı. Listede Kalyon Grubu'na ait Zirve Holding ile Cengiz Aktürk'ün şirketi Bosphorus 360 da yer almıştı.

Şüpheli kararlara imza atan Akkaş'ın dosya elinden alınmadan önce kararı postaya verdiği, 31 Aralık yani yılın son günü ilgili kurumlara ulaştığı öğrenildi.

Dosya Savcı Akkaş'ın elinden alınmış olmasına karşın ortada bir mahkeme kararı olduğu için TSPAKB üyelerine bir yazı göndererek durumu bildirdi. Yazıda, " İstanbul 2 No'lu Hâkimlik'in 25 Aralık 2013 tarihi ve 2013/729 Değişik İş No'lu kararı ile kimlik bilgileri bildirilen şahısların ve ticari unvanları bildirilen şahıs ve tüzel kişilere ait herhangi bir hak ve alacağın tespiti halinde tedbir kararının yerine getirilerek ilgili talimat gereği cevabi yazının çok ivedi bir şekildeİstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesi gerekmektedir" denildi.

İŞTE TEDBİR KONAN MİLYAR DOLARLIK MALLAR!

MEHMET CENGİZ

'Biz sorduk ve tedbir kararını kendimiz getirdik'

Mal varlıklarına tedbir konma kararı alınan işadamları arasında yer alan ve dün akşam saatlerinde telefonla kendisine ulaştığımız Cengiz İnşaat'ın patronu Mehmet Cengiz, "Geçen hafta çıkan haberlerden sonra biz gidip, 'Bu nedir' diye başvurduk. Tedbir kararını kendimiz getirdik. Ancak itiraz edip bu kararı kaldırtacağız" diye konuştu. Cengiz, geçtiğimiz hafta tedbir koyma kararına ilişkin ilk haber çıktığında "Bana gelen herhangi bir şey yok. Mal varlığıma tedbir konulmadı" açıklaması yaparak böyle bir durumun söz konusu olmadığını söylemişti. Rizeli işadamı Mehmet Cengiz, Boğaziçi, Akdeniz, Uludağ ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım ihalelerini Kolin ve Limak Grubu ile birlikte almıştı.

KALYON GRUP

'Gelir gelmez itiraz edeceğiz'

Kalyon Grup Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Cemal Kalyoncu, tedbir kararının hayata geçmesiyle ilgili olarak "Bir bilgimiz yok" dedi. Öte yandan görüşüne başvurduğumuz bir Kalyon Grup Yönetim Kurulu Üyesi ise "Ne adı geçen isimlere, ne de adı geçen şirketlere gelmiş bir yazı yok. Ancak böyle bir şey olursa gelir gelmez itiraz edeceğiz" açıklamasında bulundu. (Habertürk)

Bu haber toplam 1826 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri