Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

O sözler Kamer Genç'e pahalıya patlayacak

27.04.2013 13:15
Cemil Çiçek: Kamer Genç konusunda gereğini yapın...

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e hakaret eden Tunceli milletvekili Kamer Genç ile ilgili CHP 'ye resmi uyarıda bulundu. "Meclis'in saygınlığına verdiği zararı dikkate alarak Kamer Genç konusunda gereğini yapın" diyen Çiçek'in CHP'ye gönderiği uyarı metni şöyle;

"CUMHURİYET HALK PARTİSİ GRUP BAŞKANLIĞI'NA

Genel Kurulda yapılan konuşmalarda İçtüzüğün 67. Maddesine aykırı bir şekilde ifadelerin yer aldığı tutanaklardan oluşan bir klasör 27.2.2013 tarih ve 13768955-016 sayılı yazı ile size de gönderilmişti.

İlgi yazıda böyle bir yazıyı kaleme almaktan ciddi şekilde rahatsızlık duyduğumu ifade ettikten sonra ekinde yer alan örneklere atfen, kullanılan ifadelerin Milli Mücadeleyi yürüten Gazi Meclise yakışmadığı, Meclis ve siyaseti yaraladığı, ayrıca Meclisin, milletvekillerinin ve genel olarak siyaset kurumunun halk nezdindeki itibarını zedelediğini ifade etmiştim. Ayrıca Genel Kurulda yapılan konuşmalarda hakaret, kaba ve yaralayıcı sözlerden kaçınılmasını teminen uygun göreceğiniz yol ve yöntemle çaba göstereceğinize inancımı da dile getirmiştim.

Esasen hakaret içeren kaba ve yaralayıcı sözler kim tarafından kime söylenirse söylensin kınanması gereken bir husustur. Sizin de böyle düşündüğünüze inanıyorum.

Ancak Genel Kurulda kullanılan ifadelere bakıldığında aradan geçen süre zarfında maalesef olumlu bir gelişme olmadığı, özellikle de grubunuza mensup bir milletvekilinin kaba, çirkin, yaralayıcı ve asla tasvip edilmeyecek ifadeler kullanmayı alışkanlık haline getirdiği görülmektedir.İlgili milletvekilinin Genel Kurulun 25.4.2013 tarihli 97. Birleşiminde Engelli Bireylere Yönelik İbarelerin Değiştirilmesine İlişkin Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Öngören Kanun Tasarısının görüşmeleri sırasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin’e yönelik ifadeleri ile iş daha da ileri boyutlara ulaşmıştır.

Olayın hemen akabinde yapmış olduğum açıklama ile kullanılan ifadeleri kınamış ve Genel Kurulun disiplin cezası verilmesi yönündeki hassasiyetine katıldığımı, bu kararından dolayı da Genel Kurulu tebrik ettiğimi ifade etmiştim. Ancak İçtüzükte yer alan disiplin hükümlerinin ve birleşimleri yöneten başkanvekillerinin ikazlarının hakaretleri, kaba ve yaralayıcı nitelikteki konuşmaları maalesef engelleyemediği ortadadır.

Konunun önemi ve Meclisin saygınlığına verdiği zarar dikkate alınarak gereğinin tayini takdirlerinize sunuyorum.

Saygılarımla.

Cemil ÇİÇEK - Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı"

Bu haber toplam 2084 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri