Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'O toplantı Orgeneral Yaşar Güler'in çantasına konan 'böcek'le sızdırıldı'

02.09.2016 11:38
15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle tutuklu olan bazı subayların, aynı zamanda 2014 yılında Dışişleri Bakanlığı'ndaki gizli Suriye toplantısını yasadışı olarak kayda almak suçlamasıyla da soruşturuldukları ortaya çıktı...

Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin'in haberine göre, isminin açıklanmasını istemeyen güvenlik kaynaklarının verdiği bilgi, ortaya çıkan bu gerçeği doğruluyor. Yetkin, bu konuyu "Gizli toplantıyı generalin çantasından kaydetmişler" başlığıyla yayımlanan yazısına taşıdı.

İşte yazının ilgili bölümleri:

TOPLANTI DAVUTOĞLU'NUN ODASINDAYDI

13 Mart 2014 tarihinde dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun odasında yapılan toplantı, katılımcılardan Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in evrak çantasına kendisinden habersiz yerleştirilmiş 'böcek' tabir edilen elektronik cihazla yapıldı.

KİMLER SORUŞTURULUYOR?

Cihazı oraya yerleştirmek ve daha sonra çıkarmak şüphesiyle soruşturulanlar Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve dönemin İkinci Başkanı (halen Jandarma Genel Komutanı) Güler'in özel kalem müdürlüğünde görevli askeri personel. Bu personel aynı zamanda “Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ)” soruşturması kapsamında 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Akar ve Güler'i zor yoluyla alıkoymak ve kaçırmakla da suçlanıyor.

HATIRLAYALIM: NE OLMUŞTU?

13 Mart 2014 toplantısına Davutoğlu ve Güler dışında MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu katılmıştı. Toplantıda yapılan yasadışı kayıttan bölümler 26 Mart 2014'te YouTube'ta yayınlanmış, daha sonra yayın yasağı getirilmişti. Kayıtlarda yetkililerin gerekirse zemin hazırlayarak Suriye'ye müdahale senaryoları da dâhil askeri hazırlıkları tartıştığı duyulmuş ve olay bir skandala dönüşmüştü. Çünkü daha bir kaç gün önce 23 Mart'ta dönemin başbakanı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sınırı ihlal eden bir Suriye jetinin düşürüldüğünü açıklamış, bu yasadışı kaydın yayınlanması yurtdışında Türkiye'nin Suriye'ye müdahale bahanesi için kışkırtma peşinde olduğu suçlamasına neden olmuştu.

Hükümete göre yapılan düpedüz casusluk idi. Ayrıca 17-25 Aralık 2013 hadisesinin üzerinden üç ay, Gaziantep'te MİT kamyonlarının 19 Ocak 2014'te durdurulup silah araması yapılması üzerinden iki ay kadar geçmişti. Bu gelişmelerde ismi geçen savcı, hâkim ve polislerin neredeyse tamamı FETÖ soruşturmaları kapsamında ya tutuklu, ya da aranıyor konumda.

O MAKAM ODASINA RADYO DALGALARI İLE ERİŞİLEMEZDİ

Dışişleri kayıtlarının yayınlanmasından sonra hem MİT, hem de Emniyet olayı soruştıurmaya başlamıştı. Soruşturmalarda Dışişleri Bakanı makam odası gibi sürekli elektronik temizliği yapılan ve güçlü “jammer”, yani karıştırıcılarla korunan odaya radyo dalgalarıyla erişip dinleme ve kayıt yapılamayacağı bildirilmişti. Buna göre kayıt ancak odaya gizlice sokulup, sonra da dışarı taşınacak, radyo dalgasıyla çalışmayan bir cihazla yapılabilirdi. Savcılarla işbirliği içindeki güvenlik uzmanlarının, yasadışı kaydın, Güler'in çantasına gizlice yerleştirilen böcek ile yapıldığı sonucuna varması ise iki ayrı bilginin birleştirilmesi ile olmuş.

BİRİNCİSİ: TEKNİK BİLGİ

Davutoğlu'nun makamının modellemesi yapılarak ses haritası çıkarılmış ve bu harita yayınlanan kayıtlarla karşılaştırılmış. Bunun sonucunda kayıtta Güler'in sesinin daha net duyulduğu ve yüksekte değil, yer hizasına yakın bulunduğu, dolayısıyla ya masa-sehpa altında, oturma grubu üzerinde, ya da yerde duran bir çantada olabileceği saptanmış.

İKİNCİ BİLGİ

İkinci grup bilgi, 15 Temmuz soruşturmalarının daha başında Orgeneral Akar'ın yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın verdiği bilgilerle ortaya çıkmış.

Bu haber toplam 1002 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri