Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

O ülke 36 adet savaş uçağı alacak

11.04.2015 03:25
Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Fransa'dan 36 adet Rafale tipi savaş uçağı satın alacaklarını bildirdi.
Hindistan, hava kuvvetleri komutanlığına Fransa'dan savaş uçağı alıyor. Siparişi verilen 36 adet Rafale savaş uçağıyla ilgili müzakerelerin sürdüğü belirtilirken Hindistan, savunma sanayi dışında nükleer enerji alanında da Fransa ile ilişkileri geliştirmek istediklerini belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile Elysee Sarayı'nda bir araya geldi.
      
Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Modi, ülkesinin ilk etapta Fransa'dan 36 adet Rafale tipi savaş uçağı için siparişte bulunduğunu belirterek, siparişin devamı ile ilgili müzakerelerin ise sürdüğünü söyledi.

NÜKLEER ENERJİ İŞBİRLİĞİ 
      
Hindistan Başbakanı, savunma sanayi dışında nükleer enerji alanında da Fransa ile ilişkileri geliştirmek istediklerini belirtti.
      
Hollande ise Savunma Bakanı Jean Yves Le Drian'ın, en kısa zamanda söz konusu ihale ile ilgili Hindistan'a gideceğini söyledi.
      
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Fransa ve Hindistan arasında karşılıklı güvene dayalı bir ilişki bulunduğunu belirtti ve iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın güçlenerek sürdüğünü ifade etti.
      
Hollande, savunma sanayi, nükleer ve yenilenebilir enerji alanında iki ülke arasında işbirliğinin güçlenerek artacağını kaydetti.

İSTİHBARAT İŞBİRLİĞİ 
      
İki ülkenin de terör tehdidine karşı mücadele verdiğini vurgulayan Hollande, bu tehdide karşı iki ülke arasında istihbarat alanında önemli işbirliği yapıldığını belirtti.
      
Toplantı öncesi iki ülkenin ilgili bakanları arasında teknoloji, bilim ve kültür alanlarında işbirliğinin geliştirilmesini öngören anlaşmalar imzalandı.
      
Fransa basınında çıkan haberlerde Fransa'nın 7 milyar avro değerinde 63 Rafale uçağı satışı konusunda Hindistan'la uzlaşma sağladığı belirtilmişti.
      
Fransa, geçtiğimiz Şubat ayında da Rafale tipi 24 savaş uçağı satışı konusunda Mısır'la anlaşma imzalamıştı.
Bu haber toplam 1834 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri