Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

O ülke PKK'ya silah bıraktıracak

18.12.2012 11:23
Hükümete yakın kaynaklar PKK'nın silah bırakması için ABD'nin daha aktif rol alacağını öngörüyor
Açılımdan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kürt sorunu ve terörle mücadelede yeni bir döneme girildiğinin sinyalini verdi.
 
"WASHINGTON YAKIN TAKİPTE"
Taraf'ta yer alan habere göre; Beşir Atalay'ın açıklamalarını ve önümüzdeki dönemde AKP'nin Kürt sorunu ve terörle mücadelede izleyeceği yolu değerlendiren hükümete yakın kaynaklar, şunları söyledi: "ABD başından beri, özellikle de Habur'dan itibaren işin içinde. Sayın Bakan da bunu daha önce ifade etmişti. Ancak son dönemdeki gelişmeler Ankara'nın da, ABD'nin de Kürt sorununun tek başına Türkiye'nin sorunu olmadığını, Suriye'nin kuzeyi, Irak ve İran başta olmak üzere bölgedeki dengelerle olan ilişkisini daha iyi kavramalarını sağladı. Bu nedenle ABD soruna daha istekli bir şekilde müdahil olmak zorunda. Önümüzdeki dönemde Türkiye Kürt sorununun çözülmesi konusunda yanında daha istekli, aktif bir ABD görecek. Özellikle Kuzey Irak'taki örgüt mensuplarının silah bırakması ve istihbarat paylaşımı konularında ABD'nin daha aktif olması bekleniyor. Temaslar zaten hiç kesilmedi, reform adımları ve yargı paketleri gibi konularda da Washington yakın takipte."
 
İÇERİDEKİ REFORMLARI ANLATACAK
Başbakan Erdoğan'ın şubat ayında gerçekleştirmesi beklenen ABD ziyaretinin takvimi henüz netleşmedi. Ancak Erdoğan'dan önce ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nın daveti üzerine ABD'ye gidecek olan Başbakan Yardımcısı Atalay'ın terörle mücadele konusunda üzerinde çalıştıkları entegre koordinasyon modelinin ayrıntılarını masaya yatırması bekleniyor. Atalay, Irak Kürdistanı lideri Mesud Barzani ile temasların geldiği son aşamayı da ABD'li yetkililerle görüşecek. Erdoğan'ın ise ABD Başkanı Barack Obama ile AKP'nin 4. Kongresinde ilan ettiği açılım adımlarını ve yargı paketlerindeki iyileştirmeleri ayrıntılı şekilde konuşacağı, yeni dönemde de yakın desteklerini isteyeceği belirtiliyor. Erdoğan 2009 yılındaki açılım süreci öncesinde de ABD'ye bir ziyaret gerçekleştirmiş ve gazetecilerin, "Demokratik Açılım, ABD'deki ikili görüşmelerinizde gündeme gelecek mi?'' şeklindeki sorusu karşısında bu konuyla ilgili olumsuz kampanyalar sürdürüldüğüne işaret ederek, "Bizim de olumsuz değil, olumlu neticeleri oradaki dostlarımızla paylaşmamızda fayda var'' yanıtını vermişti.
 
Kaynak: TARAF 
Bu haber toplam 2266 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri