Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama, 11 Eylül Anma Törenlerinde Dua Etti

12.09.2013 01:35
ABD Başkanı Barack Obama, 11 Eylül 2001'de İkiz Kuleler ve Pentagon'a gerçekleştirilen terör saldırılarının yıl dönümünde dua etti.

ABD genelinde 11 Eylül saldırısının 12. yıldönümünde anma törenleri düzenlendi. İlk tören Beyaz Saray'ın Güney Bahçesi'nde gerçekleşti. First Lady Michelle Obama, Başkan Yardımcısı Joe Biden ve eşi Jill Biden ile kameraların karşısına geçen BaşkanObama, 11 Eylül terör saldırılarında ölenler anısına saygı duruşunda bulundu. 2001'de ilk uçağın Dünya Ticaret Merkezi'ne çarptığı 08.46'da düzenlenen saygı duruşuna Beyaz Saray personeli de katıldı.

PENTAGON'DAKİ TÖRENE DE KATILDI

Beyaz Saray'da düzenlenen törenin ardından Pentagon'a geçen Obama, buradaki 11 Eylül Anıtı'na çelenk bıraktı. Törende konuşma yapan Obama, "Bizden alınan neredeyse 3 bin masum ruha dua ediyoruz." dedi. Sadece eylül ayında hayatını kaybeden insanları anmadıklarını ifade eden Obama, Afganistan'da hayatını kaybeden askerlerden övgüyle bahsetti. Obama, "Bu bizim hep beraber gittiğimiz yol." dedi.

OBAMA'DAN İLGİNÇ DUA

Anma töreninde dua eden Obama, "Sadece güç, arayışında olduğumuz dünyayı inşa edemez. Bize ne zaman güç kullanmamız gerektiğini bilmemizi sağlayacak akıl ver." sözlerini sarf etti.

BÜTÇE KESİNTİLERİ BÖYE GİDERSE OPERASYON ZOR

ABD Savunma Bakanlığı'na bağlı Donanma Bakanı Ray Mabus, emir verilmesi halinde Suriye'yi vurmaya hazır olduklarını, fakat bütçe kesintileri sebebiyle gelecek yıllarda böyle bir operasyonun zor olacağını söyledi.

Ray Mabus, 2014'ten itibaren 10 yıllık süre içinde yapılacak toplam 500 milyar dolarlık kesintiye dikkat çekerek; artık daha az geminin sefere çıktığını, deniz piyadesi ve pilotlarının daha az eğitim ve tatbikat yaptığını vurguladı. Mabus, "Kesintiler devam ederse, gelecekte Suriye gibi krizlerde askeri seçeneklerimiz sınırlı kalabilir ya da hiç olmayabilir." uyarısını yaptı.

OBAMA'NIN KARARLIĞI SONUCUNDA BU NOKTAYA GELDİK

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Rusya'nın gündeme getirdiği 'Suriye'nin kimyasal silahlarının uluslararası kontrole bırakılması' teklifinin ABD Başkanı Barack Obama'nın askeri müdahale konusundaki kararlılığının bir sonucu olarak belirdiğini söyledi.

Sözcü, "Suriye yönetimi iki gün öncesine kadar kimyasal silahlarının varlığını bile kabul etmiyordu. Suriye'nin bu noktaya gelmesin ABD Başkanı Barack Obama'nın askeri müdahale konusundaki kararlılığı sayesinde oldu." şeklinde konuştu.

 

Haber: Obama, 11 Eylül Anma Törenlerinde Dua Etti

Bu haber toplam 2074 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri