Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama tarih Verdi

16.12.2010 23:13
ABD Başkanı Obama, Afganistan'da Taliban ve El Kaide ile mücadelede önemli ilerlemeler sağlandığını belirterek, ülkesinin, planlandığı gibi Temmuz ayında Afganistan'dan asker çekmeye başlayacağını bildirdi.

Obama, ülkesinin Afganistan-Pakistan stratejisiyle ilgili yaptığı açıklamada, "amaçlarının, Afganistan'a yönelik her tehdidi yenilgiye uğratmak ya da ulus inşası olmadığını, bunları Afganlıların kendisinin yapacağını" kaydederek, "Daha ziyade, Afganistan ve Pakistan'daki El Kaide'nin parçalanması ve yenilgiye uğratılmasına, ABD ve müttefiklerimizin geleceğini tehdit etme kapasitesinin engellenmesi üzerinde odaklanmış durumdayız" dedi.

"Bu bizim için zor bir görev olmayı sürdürüyor, ama sahada görev yapan askerler ve sivillerin olağanüstü hizmetleri sayesinde hedeflerimizi başarmak için doğru yoldayız" ifadesini kullanan Obama, ancak birçok yerde sağladıkları kazanımların hala kırılgan ve tersine çevrilebilir olduğu uyarısında bulundu.

Obama, El Kaide ile mücadelede Pakistan'ın sınır bölgesinde düzenlediği operasyonlara işaret ederek, "Ancak buradaki ilerleme yeterli hızda gelmiyor, dolayısıyla Pakistanlı liderlere, sınırlarında teröristlere ait güvenli bölgelere karşı mücadele edilmesi gerektiği hususunda ısrarcı olmaya devam edeceğiz" dedi.

ABD Başkanı Obama, El Kaide'ye önemli darbe vurulduğunu yineleyerek, "El Kaide'yi nihai anlamda yenilgiye uğratmak zaman alacak ve karşımızda ülkemize saldırmaya istekli zalim ve dirençli bir düşman var. Ancak şundan şüpheniz olmasın, bu terör örgütünü dağıtana ve ortadan kaldırana kadar durmayacağız" diye konuştu.

Bu haber toplam 1418 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri