Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Esed'i bu yıl devirin!"

31.05.2012 11:00
Mütteifk ülkelerin ısrarlı baskılarına dayanamayan ABD Başkanı Barack Obama'nın, Amerikan istihbaratına “Esed'ı bu yıl içinde devirin” talimatı verdiği ileri sürüldü.

Batılı diplomatik kaynaklara dayanılarak verilen bir habere göre, Fransa'dan Suudi Arabistan'a kadar uzanan çok sayıda müttefik ülkenin telkinleri sonucu Obama Esad'ın devrilmesi gerektiğine karar verdi. Bu ülkeler, ABD'nin devreye girmemesi halinde El Kaide'nin "Suriye'de lider güç" olacağını belirtti. Alınan karar doğrultusunda harekete geçen CIA , Hür Suriye Ordusu'yla bir dizi konuda işbirliği başlattı.

SARKOZY: SARAYINI BOMBALAYALIM
Bu arada İsrail istihbaratına yakın Debka sitesi de, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin iktidardayken, Arap ülkeleriyle birlikte Esed'ın Şam'daki sarayının bombalanmasını önerdiğini iddia etti. Debka, Obama'nın bu planı kabul etmediğini öne sürdü.

HOLLANDE: ASKERİ MÜDAHALE DIŞLANAMAZ
Sarkozy'nin yerine geçen yeni Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da, Esad yönetimine sert mesajlar gönderdi. Hollande, Suriye'ye yönelik olarak, Birleşmiş Milletler'in onay verdiği bir askeri müdahale seçeneğini dışlamadıklarını söyledi.

“France 2” kanalında Suriye'ye yönelik sert açıklamalarda bulunan Hollande, “Askeri müdahale dışlanamaz, ama bunun için uluslararası hukuka saygı şart ve bu da Birleşmiş Milletler onayını gerekli kılıyor” diye konuştu. HABERTÜRK

Bu haber toplam 2732 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri