Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama ilk saldırı emrini verdi

25 Ocak 2009 / 19:46
Obama, Bush yönetiminin başlattığı Pakistan'ın sınırını pilotsuz uçaklardan füzeyle vurmayı devam ettirip ilk saldırı emrini vermiş oldu.
ABD'nin yeni başkanı Barack Obama görevi aldığı ilk 3 günde Guantanamo üssü ve işkence, Filistin- İsrail sorunu, Irak'tan çekilme gibi konulara art arda kararnamelerle neşter vurdu. En çok merak edilen ise selefi George W. Bush'un 11 Eylül terör saldırılarından sonra Irak ve Afganistan'da yürütülen teröre karşı savaşta uygulayacağı stratejilerdi.

Seçim kampanyaları sırasında Irak'tan çekilmeyi ancak Pakistan ve Afganistan'da El Kaide ve Taliban'a karşı operasyonları yoğunlaştırmayı vaat eden Obama yönetimi iş başına gelir gelmez ABD ordusu bu yönde çalışmalarını başlattı. Dün insansız bir uçakla Pakistan'ın Vaziristan bölgesinde yapılan askeri hedefler vuruldu. Bölgeden gelen son habere göre aralarında çocuklarında bulunduğu 22 sivil hayatını kaybetti.

Amerikan ordusu yaptığı yazılı açıklamada sivil ölümü tehlikesi olmadığı bölgede bombanın da kullanılmadığını kaydetti. Ancak operasyonun yapıldığı Laghman eyaletinin Konsey Başkanı Hamididan Abdül Rahmzai, köyün yaşlılarının kendisine gelerek sivillerin öldürüldüğünü söylediklerini aktardı. Ölenlerin siviller olduğuna dair Kur'an'a el basarak yemin edebileceklerini belirten Rahmzai, ölenler arasında çocuk ve kadınlar olduğunu da bildirdi.


habervaktim

Bu haber toplam 952 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri